Štěpení především nových a nesourodých politických stran a hnutí, zvláště na komunální úrovni, patří ke koloritu boje o radnice, když se v zastupitelstvu formují mocenské bloky. Příběh Pirátů z Prahy 3 je však o něco bizarnější, protože se rozštěpili ještě před tím, než se do zastupitelstva vůbec dostali. Proto zaujal i celostátní sdělovací prostředky.
Strana, která před rokem v Praze 3 dokonce těsně vyhrála parlamentní volby, patřila společně s Občanskou demokratickou stranou, jež kandiduje v koalici společně s KDU-ČSL a Svobodnými, a s hnutím Andreje Babiše k hlavním favoritům nadcházející bitvy o žižkovskou radnici. Nyní si však její sympatizanti nemohou být jisti, zda bude pirátský klub v zastupitelstvu reálně fungovat. Navíc jejich případný hlas nebude mít stejnou sílu, jako kdyby jej odevzdali kterémukoliv konkurentovi. Výsledkem pirátské vzpoury je totiž nekompletní kandidátka. A každý odevzdaný hlas mít pádem bude mít menší váhu, než hlasy voličů konkurenčních subjektů. Jaký je tedy příběh bratrovražedného boje v pirátském podpalubí?
Vše začalo aspirací žižkovského podnikatele a dlouholetého neúspěšného komunálního politika Michala Konvičky do čela kandidátky Pirátů v Praze 3. Michal Konvička se letos pod pirátskou vlajkou pokusil dostat do zastupitelstva již poněkolikáté. Podle dostupných informací kandidoval v roce 2006 neúspěšně za SNK-ED, v roce 2010 to neúspěšně zkoušel jakou zástupce podnikatelské strany Věci veřejné Víta Bárty, poslední komunální volby si pak pro volební fiasko vybral Demokraty Jana Kasla.
Čtvrté angažmá u Pirátů ve čtvrtém volebním období tak z Konvičky jednoznačně dělá jednoho z největších „politických turistů“ v Praze 3. A opět neúspěšného, protože do hry zasáhl republikový výbor Pirátů, který Konvičku a dalšího kandidáta z kandidátky vyškrtnul pro „těsnou spolupráci s TOP 09 a netransparentní jednání.“
V průběhu Konvičkovi anabáze se do čela kandidátky postavil dlouholetý člen strany Martin Arden, který se zná dobře s vedením strany. Na jeho hlavu se však snesl hněv za zásah shůry od místních členů v Praze 3, kteří chtěli krev za krev. Než ale stačili dalšího kandidáta na starostu poslat po prkně, Arden se raději vrhnul přes palubu žižkovské Černé perly sám a odstoupil.
Ke kormidlu pod vlajkou s lebkou a zkříženými hnáty zbytek bukanýrů tak postavil trojkového volebního manažera Štěpána Štrébla. Ten rozpaky z krvavých vnitrostranických bratrovražedných půtek, kterými osádka pokryla palubu žižkovského korábu krví vlastních soukmenovců, nerozptyluje dvakrát přesvědčivě. „Je to standardní politická situace, jako každá jiná,“ prohlásil pro deník MF Dnes pirátský aspirant na starostu.