Pokud by v noci 12. dubna nešel po Táboritské náhodný svědek, kterému vrtalo hlavou, co u bankomatu kutí podivná dvojice, patrně by dnes byla celá řada lidí, kteří si zde vybírají hotovost nemile překvapena, co se děje na jejich účtu. Svědek však zavolal policisty, kteří na místo vyslali nejbližší hlídky. Muži zákona pak nedaleko bankomatu zadrželi dvojici jedenačtyřicetiletých cizinců, kteří se pokoušeli o nelegální úpravu bankomatu instalací tzv. skimmovací čtečky. Tato technologie slouží k získání údajů z platebních karet a jejich následnému zneužití k výběrům cizích peněz. Oba muži se pak na policejní služebně k činu přiznali a od kriminalistů si vyslechli obvinění za neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což jim hrozí až osm let vězení. Podali také podnět na jejich vzetí do vazby.
Kriminalisty překvapilo, že muži použili do této doby neznámý způsob skimmování. "Jednalo se o zařízení, které se téměř nedá odhalit, protože se vkládá přímo do útrob bankomatu místem, kterým se vsouvá platební karta. Kamera ke snímání zadávaného PIN byla vložena do osvětlení bankomatu a dokonce napojena na elektrickou energii z něj," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.
Podle mluvčího tak nebyl potřeba externí zdroj energie, jako v klasických případech. Ani technik banky tak nepoznal, že je v bankomatu skimmovací zařízení nainstalováno.
Policisté i banky lidem doporučují, aby při zadávání PIN důsledně kryli ruku, kterou kód zadávají, a nebylo tak vidět, jaká čísla na klávesnici vyťukávají. Bez tohoto kódu jsou údaje načtené z karty bezcenné. Druhý způsob je použít bezkontaktní výběr peněz, při němž se karta do bankomatu nemusí vkládat a pouze se k němu přiloží. „V tomto případě pachatelé nedokážou načíst údaje z karty a vy opět o své peníze nepřijdete,“ dodal mluvčí Daněk.