„Může se to zdát jako kontroverzní řešení, ale vzhledem k akutnosti problému si musíme položit tyto otázky - jsou pro nás důležitější lidské životy, nebo nedotknutelnost soukromého vlastnictví? Je morální vlastnit několik prázdných bytů nebo domů, když v ČR žije 187.000 lidí bez domova? Jsou nám víc proti srsti majetkové tresty, nebo tresty smrti umrznutím v podchodu?“ napsal koaliční politik na svůj oficiální facebookový profil.
Prioritou je podle Filipa Hausknechta je zahájit masivní výstavbu státních a obecních bytových domů, které by nabízely „dostupné nájemné.“ Podle něj je však problém v nákladech, které by taková výstavba zatížila státní a obecní rozpočty a také v tom, že v centrech velkých měst, například v Praze 3, není dostatek prostoru na takový objem bytové výstavby, který „by krizi jednou pro vždy vyřešil.“
Proto by obce a stát podle Hausknechta mohly potřebné byty získat vyvlastněním privátních nemovitostí. „Tento institut by se měl začít používat u bytů, které jsou drženy na investice prázdné, nebo porušují zákony krátkodobým pronajímáním (tzn. nemají živnost a/nebo nesplňují územní plán),“ popisuje zelený politik.
„Musíme si jasně říci, že střecha nad hlavou je základní lidskou potřebou a tudíž i právem. A podle toho by se měly stát i obce zachovat a dostupné bydlení svým lidem zajistit,“ dodává člen bytové komise Prahy 3.
Foto: FB, Strana zelených