Cena žižkovské „kachlíkárny“ se podle medií pohybovala kolem jedné miliardy korun a je jasné, že další nemalé prostředky do ní bude muset nový majitel investovat v rámci přestavby na bytový dům.
Na svou dobu monumentální funkcionalistická výšková budova, která je dominantou dolního Žižkova, pochází s dílny dvou mladých prvorepublikových architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka. Palác byl postaven pro Všeobecný penzijní ústav, který zajišťoval invalidní a starobní pojištění soukromých zaměstnanců, a ve 20. a 30. letech minulého století se dynamicky rozvíjel, takže původní sídlo na Rašínově nábřeží mu přestalo dostačovat. Na pozemku bývalé žižkovské plynárny vyrostl během pouhých dvou let 1932 a 1933.
Na svou dobu šlo u výjimečnou stavbu. Byla vybavena centrální klimatizací, na střechách se nacházely vyhlídkové sluneční terasy. Budova již tehdy sloužila částečně bytovým účelům – v nižších partiích ase nacházely nájemní byty pro zaměstnance. Vše doplňovaly obchodní prostory směrem do Havlíčkovy ulice.
Podle plánů nového majitele by se kancelářský objekt měl změnit v rezidenční dům. Siko na rozdíl od většiny developerů, kteří staví projekty na prodej, plánuje, že půjde o nájemní bydlení. Projekty s tímto typem nemovitostí se v posledních letech prakticky nestaví, přesto odborníci na realitní trh se shodují, že zájem o činžovní bydlení poroste.
Důvodů je hned několik. Tím prvním je zpřísnění podmínek pro udělování hypoték, druhým pak trend mladší generace městských obyvatel, kteří se nechtějí na danou lokalitu a bydlení dlouhodobě vázat. Stejně jako třeba v sousedním Německu, kde v nájemních bytech bydlí více než polovina obyvatel. U nás je to v současnosti jen asi 25 procent.
Pro developery však nájemní bydlení dlouhou dobu nebylo tak lukrativní jako výstavba bytů na prodej. Původně koupelnářská společnost Siko rodiny Valových, která koupila žižkovský prvorepublikový palác, se však v nemovitostech právě na nájemní projekty zaměřuje. Rozruch na realitním trhu vzbudil jejich projekt Luka Living u stanice metra Luka. Přestože nejde o nijak levné bydlení, po více než dvou stovkách bytů v kaskádovitém domě se ihned po dokončení doslova zaprášilo.
Jaké byty bude nabízet žižkovský mrakodrap, je zatím otázkou. Nový majitel konkrétní projekt zatím ještě nepředstavil.