Místo kanceláří odborářů bydlení, kino a také kavárnu na střeše plánují s prvorepublikovým „mrakodrapem“ majitelé největší české koupelnářské firmy Siko. Dům koupili od odborové centrály vloni v létě za miliardu korun s tím, že podle prvotních informací zde měly vzniknout nájemní byty.
Siko se na realitním trhu angažuje již několik let, vedle vybavení koupelen jde o jejich největší podnikatelskou aktivitu. A s nájemním bydlením již v metropoli tento developer slavil úspěch. Zatímco konkurenti staví především byty na prodej, Siko nad stanicí metra Luka vytvořilo bytový komplex s 215 nájemními byty a slavilo s ním úspěch.
Zda podobný model použije i v žižkovské „kachlíkárně,“ není zatím jisté. Své plány v tomto ohledu tají.
První, co developeři oznámili, je změna názvu budovy. Zatímco ti nejstarší obyvatelé Prahy 3 byli funkcionalistickému domu zvyklí říkat Všeobecný penzijní ústav, mladší Dům ROH a ti nejmladší DOS, nyní si všichni budou muset zvykat na název Radost. Jako první změnil rodinný podnik jméno budovy. Nově žižkovská dominanta nese jméno Radost.
"Pro dům jsme hledali český název s odkazem na jeho minulost. Jméno Radost v sobě obsahuje zkratku starého názvu domu a přitom trefně kontrastuje s tím, co se v domě v posledních šedesáti letech dělo," zdůvodnil to serveru Aktuálně.cz Martin Louda, který stojí společně s podnikatelem Vítězslavem Valou z rodinné firmy Siko za celým projektem.
Podle Loudy budova při rekonstrukci nezmění nijak svůj charakteristický vzhled, investor počítá se zachováním kachlíkového obložení. První by měla být dokončena a otevřena střecha domu, kde chtějí majitelé otevřít kavárnu s výhledem na Prahu.
O využití se podle serveru Aktuálně.cz přihlásil pražský kavárník Ondřej Kobza, který spolu s manželi Iva Havlovými už například znovuotevřel střechu pražského paláce Lucerna.
"I když je střecha Radosti navržena jako pobytová, pro veřejnost je více než 40 let nepřístupná a v současnosti není v dobrém stavu. To chceme změnit. Ondřej Kobza na ní bude pořádat různé debaty, kulturní akce a zprovozní zde také novou kavárnu," říká Louda.
Ve spodní části domu má pak vzniknout nové moderní kino a coworkingová kavárna. Nižší podlaží pak doplní ateliéry pro umělce.
V horních patrech zůstanou kanceláře a v plánu jsou také nové byty. Stávající nájemníci - odborové svazy - totiž využívají zhruba jen 20 procent kancelářské plochy. "Do oprav bychom se rádi pustili v řádu měsíců, abychom budovu co nejdříve oživili, tak jak si zaslouží," dodal Louda.
Dům odborových svazů je z architektonického hlediska unikátní funkcionalistickou stavbou, vznikl původně jako Všeobecný penzijní ústav v letech 1932 až 1934. Od roku 1968 je budova, postavená podle projektu architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka, památkově chráněná. V současnosti ji tvoří 31 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy, z toho 12 tisíc metrů čtverečních kanceláří. V nižších objektech na sever a na jih z ulic Seifertova a U Rajské zahrady je několik bytových jednotek.