Na volební „plachtě“ pro komunální volby najdou občané celkem jedenáct subjektů, ze kterých mohou vybírat své vyslance ve volbách do zastupitelstva Prahy 3. Náš přehled je řadí podle výsledku v předchozích volbách, celopražských preferencí, případně zastoupení ve stávajícím zastupitelstvu. Jde však o orientační pořadí, protože v komunální politice se výsledek v městských částech může od celopražských preferencí lišit, daleko větší roli zde hraje zapojení výrazných místních osobností.
Koalice pro Prahu 3
Vítěz minulých komunálních voleb, který však zůstal kvůli široké středo-levé povolební koalici současného starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09), v opozici, jde tentokrát do boje bez Svobodných s disidentkou Ivou Vojtkovou na čele kandidátky. Koalice ODS a KDU-ČSL tvoří zkušení matadoři komunální politiky, kteří zasedali v městské radě již v minulém volebním období i nové tváře, k nimž patří i lídryně. Iva Vojtková poté, co zažila perzekuce komunistického režimu, pracovala v exekutivě vládního aparátu, působila jako mluvčí na magistrátu i v Praze 3, v politice je však nováčkem.
TOP 09 + STAN
Koalice TOPky a starostů v minulých volbách skončila na druhém místě, nakonec však obešla vítěze a díky široké koalici s levicovými aktivistickými stranami získala křeslo starosty pro svého lídra Jiřího Ptáčka. Kandidátem na starostu je dlouholetý Ptáčkův souputník angažující se v místní komunální politice Michal Vronský, muž, který na svou šanci po minulých komunálních volbách čekal v nově vytvořené placené funkci šéfa jednoho z výborů, díky čemuž čas od času sklízel kritiku opozice z trafikanství. Dvojkou je pak bývalý ministr dopravy za Věci veřejné Pavel Dobeš, který z Bártova podnikatelsko-politického projektu přestoupil do řad STAN. Na pátém místě kandidátky najdete také aktuálně nejdéle sloužícího radního na trojce, místostarostu bývalé starostky Hujové i současného starosty Ptáčka Jana Maternu (TOP 09). Muž s diskutabilní manažerskou minulostí v Koženého Harvardském průmyslovém holdingu se kolem financí, majetku a investic Prahy 3 pohybuje již osmým rokem. Před tím působil v městských firmách.
Česká pirátská strana
Piráti v roce 2018 skončili třetí se ziskem přes 18 procent. Žižkovská buňka strany, která stojí v čele koalice na magistrátu se během pandemie COVIDu „proslavila“ i v celostátních mediích především kvůli svému místostarostovi Štěpánu Štréblovi, jenž během pandemie rozjel stamilionový byznys s rouškami a respirátory, jež v nouzovém stavu dodával státu, pražskému magistrátu, krajům i dalším veřejným institucím, a svou agendu na radnici ve finále svého politického působení řídil většinu času ze Spojených států. Štrébl na současné kandidátce již nefiguruje, do komunálních voleb na trojce Piráty vede Nikol Marhounová, která se minule z 20. místa do zastupitelstva neprobojovala. Jinak v čele pirátské kandidátky najdete místostarostku Margitu Brychtovou a trojici současných radních - Jana Bartka, zeleň, Františka Doseděla (sport) i Pavla Musila, jenž má v kompetenci transparentnost radnice.
ANO 2011
Babišovo hnutí získalo v minulých volbách 12 a půl procenta hlasů a jeho pět zastupitelů v Praze 3 usedlo do opozičních lavic. Na celopražské úrovni průzkumy zatím ANO přisuzují obdobný zisk jako v roce 2018 (kolem 15 procent), uvidíme, jaký výsledek aktuální lídr celostátních průzkumů dosáhne v Praze 3. Asi žádný zásadní vliv na to nebude mít jméno lídra, protože Babišovo hnutí na Trojce opět vede do boje o žižkovskou radnici jednička minulých voleb Peter Venhoda, následovaný Davidem Taclem a Petrem Brücknerem, kteří v uplynulých letech hájili své politické vize z opozičních lavic zastupitelstva.
Zelení
Strana, kterou poprvé do žižkovského zastupitelstva přivedl Matěj Stropnický v roce 2006, je součástí koalice se třemi zastupiteli, jež jim vynesl volební zik 8 procent v roce 2018. Do voleb je stejně jako minule vede Ondřej Rut, který v tomto volebním období coby místostarosta pro dopravu vyhrál cenu „užitečného idiota“ v souvislosti s „dopravním peklem,“ jež se díky výlukám, opakovaně rozkopaným ulicím a souběžným uzavírkám odehrávalo v ulicích Prahy 3. Svou funkci fackovacího panáka nesl v radniční koalici se STAN, TOP 09 a Piráty, jejichž straničtí kolegové z magistrátu žižkovský dopravní masakr fakticky řídili, bez větších protestů s příkladnou rezignovaností vůči tomu, co se v ulicích Trojky odehrávalo.
Trikolora A SPD
Spojení radikální pravice, které ale nemusí být bez šance. Trikolora v komunálních zatím nefigurovala, Václav Klaus ml. ji totiž založil až rok po minulých volbách do zastupitelstev obcí. Zato SPD v roce 2018 v Praze 3 s bezmála čtyřmi procenty přeskočilo i KSČM a ČSSD a zůstalo jedno procento pod hranicí vstupu do zastupitelstva. Aktuální celopražské průzkumy této koalici přisuzují preference 4,5 procent dotázaných, do boje o žižkovskou radnici navíc jako lídra vysílá jednoho ze svých nejvýraznějších politiků - místopředsedu Trikolóry Josefa Slámu.
PRAHA 3 pro všechny - ČSSD a Budoucnost
Před rokem byl ještě ministrem zahraničí, nyní se pokusí vrátit sociální demokraty do zastupitelstva Prahy 3, odkud po letech vydali v roce 2018 (stejně jako o tři roky později z parlamentu). Socany minule volilo tři a půl procenta obyvatel Prahy 3, kteří přišli ke komunálním volbám, letos se v čele s ex-ministrem v čele pokusí prolomit pětiprocentní hranici společně s levicově aktivistickým hnutím Budoucnost. V něm figuruje řada bývalých Zelený z Prahy 3 – například Bohumil „Bobo“ Čáp nebo Filip Hausknecht, který coby člen radniční bytové komise zviditelnil před třemi roky Zelené nápadem řešit bytovou krizi vyvlastňováním soukromých bytů, za což byl z této strany „odejit.“
KSČM
Komunisti z Prahy 3 by si nad pivem v žižkovské hospodě se sociálními demokraty o svých strastech z minulých let moc nepokecali, protože jejich příběh je hodně podobný. V roce 2018 vypadli po letech ze zastupitelstva Prahy 3, loni i z parlamentu. Jejich volební zisk se od ČSSD v Praze 3 také lišil jen o nějaké setinky. V čem se liší, je pohled do kandidátky. Zatímco ČSSD to zkouší s poměrně mladými politiky a v koalici s ještě mladšími aktivisty, věkový průměr kandidátky KSČM je 75 let a strana ani nebyla schopna obsadit všechny místa na kandidátce. S comebackem to tak budou mít těžké, protože nezaplněná kandidátka při volebním systému komunálních voleb znamená automatickou ztrátu třetiny hlasů.
Praha 3 sobě
V Praze 3 jde o politického hráče, který je letos nováčkem, Čižinského hnutí ale vládne druhé volební období na Praze 7, na magistrátu je součástí koalice a některé celopražské průzkumy mu aktuálně přisuzují dokonce lepší vyhlídky než Pirátům. Hnutí vede v Praze 3 IT analytik Filip Málek.
Patrioti pro Prahu 3
Uskupení, které vede do voleb dvojice bývalých zastupitelů za Svobodné Mojmír Mikuláš a Tomáš Štampach. Mikuláš se aktuálně v komunální politice angažuje také jako odpůrce omezování osobní dopravy v Praze ve svém spolku Jedeme autem.
Praha bez chaosu
Na kandidátce tohoto hnutí skutečně chaos není, protože je tam jen jedno jméno (Roman Spurný). Ve volebním modelu pro komunální volby, kde strany ztrácejí 3 procenta za každé neobsazené místo na kandidátce, to znamená, že tento pán nemá ani teoretickou šanci se do zastupitelstva probojovat. A to ani v případě, že by mu to tam naházeli úplně všichni voliči z Prahy 3. Zřejmě tak jde jen o zviditelnění kandidátky tohoto subjektu na magistrát.