„Státní úřady nakonec společně vymyslely plán, jak centrum zadupat do země. A místo jednání o dočasném využívání objektu, nám pan Drmola ze SŽDC vypnul vodu, za kterou jsme platili,“ uvedli aktivisté na svém webu.
Odstřihnutí squatterů na žádost SŽDC potvrdily Pražské vodovody a kanalizace. „Došlo k tomu na žádost majitele objektu. Jedná se o dočasné odpojení od vodovodní i kanalizační sítě do doby, než bude zahájena rekonstrukce budovy,“ uvedl mluvčí pražských vodovodů Tomáš Mrázek.
SŽDC chce totiž v budově, kterou získala od ministerstva, financí po nezbytné rekonstrukci vybudovat své administrativní centrum. Rekonstrukci by úřad rád zahájil v roce 2018.
„Pokud se nic nezmění, Klinika bude pravděpodobně v létě vyklizená. Pojďme to změnit! Přijďte 9. dubna na demonstraci,“ svolávají aktivisté na svou podporu manifestaci, kterou chtějí zorganizovat na Václavském náměstí.
Levicoví aktivisté obsadili nelegálně státní budovu na Žižkově v listopadu 2014, následně se však se státem dohodli na roční výpůjčce objektu za symbolické nájemné. Po vypršení smlouvy však odmítli objekt opustit a více než rok jej využívají opět nelegálně. U Obvodního soudu pro Prahu 3, který o vyklizení objektu nedávno jednal, právní zástupci Kliniky označili skutečnost, že jim stát neprodloužil výpůjčku objektu za krok, jenž je v rozporu s dobrými mravy. SŽDC podle nich objekt nepotřebuje. „SŽDC vlastní řadu prázdných domů, hlavní ale bylo vyhnat squatterky a squattery,“ argumentují aktivisté.
SŽDC naopak stále tvrdí, že žižkovský dům potřebuje využít jako sídlo Správy železniční geodézie, pro které v hlavním městě jiným objektem nedisponují. „Nemáme žádnou jinou volnou budovu, kam bychom mohli naše zaměstnance přemístit. Vzhledem k tomu, že všichni mají pracovní poměr v Praze, těžko je přestěhujeme například do Dolní Poustevny ve Šluknovském výběžku nebo do Meziměstí v Broumovském výběžku. Aktivistům můžeme tato místa klidně nabídnout,“ řekl už dříve náměstek pro správu majetku SŽDC Tomáš Drmola Lidovým novinám.