Diplomatické výhrady ke studii, kterou v rámci soukromé architektonické soutěže vybral developer Central Group, dal IPR najevo ve svém stanovisku ještě v červnu: „Takto exponovaný projekt, který dotváří siluetu Prahy, musí být vždy připravován v partnerství s městem. Soutěži musí předcházet shoda na principu uspořádání místa, objemu, výšce, parteru a veřejného prostoru. Nic z toho se nestalo. Takto exponovaný projekt je také nezbytné soutěžit dle pravidel České komory architektů.“
Podle IPR postup, který investor zvolil, může, nepřispěje projednání změny územního plánu, která je pro jakoukoliv výstavbu (vyjma staveb pro elektronickou komunikaci) potřebná. V porotě nominované investorem přitom zasedali dva architekti z okruhu IPR.
„Oni tam ale nebyli jako nominanti IPR nebo hlavního města. Jsou to architekti, kteří mají velkou váhu, proto je nejspíš developer oslovil. IPR nebyl vyzván, aby dodal své nominanty do soutěže,“ brání se však v MF Dnes ředitel IPR Ondřej Boháč.
I přes to, že investor slibuje v rámci řešení parcely novou školku i veřejný park, výhrady má proti konceptu slavné architektky také žižkovská radnice. „V tomto rozsahu je projekt z mého pohledu přinejmenším problematický,“ prohlásil starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).
Městská část tak fakticky vycouvala z dohody s developerem, že výměnou za výstavbu třítřídní školky a její bezúplatný převod na obec nebude zdržovat přípravu výstavby. „Je zřejmé, že je takový závazek neúměrný velikosti projektu,“ tvrdí dnes místostarosta Ondřej Rut (Strana zelených).
Podporu řešení získalo naopak u žižkovské opozice. „Přál jsem projektu hodně štěstí a varoval před úředním molochem. Bohužel se námi všemi milovaná byrokracie samozřejmě ozvala,“ uvedl předseda žižkovské ODS Alexander Bellu. Podle něj stanovisko IPR ukazuje, že jsou vyjádření hlavního města o urychlení výstavby v metropoli v době bytové krize jen prázdnými proklamacemi. „Sice ceny bydlení stále rostou a každý rok zoufale potřebujeme více a více bytů, ale naši stavební byrokracii si rozvracet nedáme. Přitom v Německu pokud neposoudí vaši žádost o stavební povolení do 60 dnů, tak automaticky stavět můžete,“ uvedl opoziční politik na sociálních sítích.