Podle výtvarníka Ondřeje Pechy, který dříve v pražském zastupitelstvu hájil barvy ODS, není jasné, co vedlo radní hlavního města ke schválení „tohoto prapodivného záměru.“
Slavné dílo vlastněné hlavním městem bylo v jihomoravském provinčním městě dlouhá léta zapůjčeno, po vypršení smlouvy vznikl mezi touto obcí a hlavním městem o navrácení díla spor. Po měsících protiprávních obstrukcí jej Praha získala a Slovanská epopej byla převezena do Veletržního paláce, kde byla uspořádána de facto první důstojná expozice díla.
„Slovanskou epopej od poloviny roku 2012 v pražském Veletržním paláci zhlédlo přes 380 tisíc lidí, to je za 4 roky v průměru 90 000 návštěvníků za rok. Jen pro ilustraci, v Moravském Krumlově byla standardní návštěvnost expozice 20 – 25 000 diváků ročně a předpokládaná návštěvnost budoucí expozice je dle starosty Moravského Krumlova 30 000 návštěvníků ročně,“ argumentuje žižkovský výtvarník. Zároveň připomíná celosvětový úspěch díla na zahraniční scéně, kdy bylo v roce 2017 vystaveno v National Art Centre v Tokiu. „Výstava byla nebývale úspěšná, během tří měsíců ji shlédlo přes 660 tis. diváků, čímž se stala nejnavštěvovanější výstavou umělce z 19. století v roce 2017 na celém světě,“ připomíná Pecha.
„Kdo by čekal nebývalou aktivitu primátora, nebo radních hl. m. Prahy nebo dokonce radních odpovědných za kulturu o navázání na tyto mimořádně úspěšné expozice, náhle zjistí zcela v duchu přísloví „Sejde z očí, sejde z mysli,“ že se Epopej podivným způsobem uklízí do nevyhovujících prostor zchátralého zámku v Moravském Krumlově. Voda se zavírá, problém s Epopejí se vyřešil, zapomeňte Pražané,“ napsal Pecha pražským radním. A ptá se: Na základě jakých materiálů či podkladů vlastně Rada hl. m. Prahy rozhodla o záměru zápůjčky Epopeje Moravskému Krumlovu na 5 a více let? Rezignovala Praha na jakékoli další aktivity směřující k vystavení díla na území hl. m. Prahy? A kdo zaplatí takto zmařené investice do studií a projektů, které měly umožnit výstavbu samostatné expozice na území hl. m. Prahy?
Zároveň bývalý pražský radní pro kulturu připomíná, že zchátralý zámek v Moravském Krumlově je stále veden na Seznamu ohrožených nemovitých památek NPÚ.
„A jakou roli v této celé podivné hře hrají lokálně politické či podnikatelské zájmy jednotlivých aktérů v pozadí - hlavně starosty Moravského Krumlova pana Tomáše Třetiny – TOP 09, pana Jiřího Pospíšila předsedy TOP09 a člena správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa, které má v Moravském Krumlově své sezónní expozice?“ dodává žižkovský ex-politik.
„Vím, že Vám nemohu nic doporučovat, ale jako občan žijící v hlavním městě Praze, bych byl rád, abyste tento záměr neschvalovali, minimálně do doby, než dostanete jako podklad pro své rozhodování komplexní a transparentní materiál, o kterém bude možno diskutovat a ke kterému se budou moci vyslovit nejen občané, ale i odborníci znalí problematiky expozice díla nevyčíslitelné hodnoty, ke kterým Slovanská epopej rozhodně patří,“ uzavírá Pecha.