„Dnes v 15:05 V Y B O U C H N E B O M B A ve škole na Nam. W. Churchilla v budově VŠE v Ekonomické ulici v Praze,“ zní e-mail, odeslaný z anonymní adresy ve třičtvrtě na osm ráno na oficiální adresu školy a také do redakce studentského časopisu v roce 2020. Výhružka vždy chodí elektronickou poštou, žádné telefonáty.
E-mailová výhružka s milionovými důsledky
E-mail má neustále stejný, nebo hodně podobný strohý text, žádné požadavky či ultimáta – prosté oznámení, že „to bouchne.“ Nikdy se naštěstí nepotvrdí a žádná výbušnina se nikdy nenajde v prostorách na dolním Žižkově. Přesto k planým poplachům musejí vyjet vždy policejní specialisté i hasičské jednotky. Na jejich pravidelnou aktivitu si studenti, vyučující i obyvatelé z okolí již zvykli, problém však je, že vedle narušení vzdělávacího procesu tyto manévry přinášejí nemalé náklady. Škody za poslední roky VŠE vyčíslila na částku přesahující desewt milionů milionů korun, jen uzavření školy na celý den totiž vyjde na více než tři čtvrtě milionu. Tyto náklady by měl uhradit pachatel.
Kolorit, na který si všichni už zvykli
„Z důvodu nahlášení mimořádné události v areálech Žižkov a Jižní Město bude dnes probíhat bezpečnostní prověrka PČR mezi 12:00 a 13:45,“ oznámila dnes VŠE na svém oficiálním facebookovém profilu. V historii stránky visí tři takováto oznámení za sebou. „Tak tahle událost až tak mimořádná není,“ okomentoval proto oznámení sice sarkasticky avšak trefně jeden z absolventů v diskuzi. Za svůj příspěvek sklidil desítky rozesmátých lajků. Na Facebooku existuje dokonce diskusní skupina s názvem „Je dnes na VŠE hlášena bomba?“ Má 11 tisíc členů.
Anonymní bombové výhružky řeší na VŠE již řadu let. Zvykli si na ně posluchači, pedagogický sbor i policisté a hasiči. Zkoušky někteří pedagogové přesouvají do kaváren nebo parků a zaměstnanci VŠE běžně znají jména policejních „pyropsů,“ speciálně vycvičených psů na vyhledávání výbušnin, kteří se svými páníčky na Žižkov v pravidelných intervalech jezdí.
A pachatele se stále nedaří dopadnout. Není ani úplně jasné, zda jde o jednoho člověka, či se v průběhu let mění. Podle policejních vyšetřovatelů je motivem s největší pravděpodobností snaha vyhnout se zkoušce, nebo také msta této škole Pracují také s verzemi, že motivací může být msta škole.
Vzhledem k tomu, že evergreen bombových výhrůžek trvá již řadu let, není vyloučené, že jde dokonce o tradici, která se během zkouškového období prostě na škole už dědí z jedné generace posluchačů na druhou. Oficiálně ale policie anonymy blíže nekomentuje, ani nepopisuje svá opatření.
Jisté je jen to, že se zatím nikoho ze strůjců nepodařilo pohnat k zodpovědnosti před soud.