Proti sedmipodlažní výstavbě na pozemku určeném pro sociální a zdravotní služby, bojují místní již čtrnáct let. Dvakrát zde radnice schválila výstavbu a dvakrát ji hlavní město na základě odvolání Roberta Hegenbarta a dalších místních obyvatel, mezi nimiž je i známý tenisový reprezentant Tomáš Šmíd, zamítla. Po prvním odmítnutí projektu s názvem Villa Parukářka developer změnil záměr na zdravotnické zařízení. Jenže v něm počítal více se „služebními“ byty než s ordinacemi. Letos dostal projekt na žižkovské radnici zelenou potřetí. Městská část jej posvětila, přestože výbor pro územní rozvoj ještě před dvěma lety konstatoval, že je stavba „nepřiměřeně vysoká, z okolní zástavby nepříjemně vyčnívá a navíc zastiňuje zbývající část ploch pro veřejné vybavení.“
Ke schválení došlo podle časopisu Týden za podivných okolností: „Schválení nového návrhu tentokrát nebylo doručeno všem účastníkům předchozích dvou odvolání – bylo pouze zveřejněno na úřední desce městské části. Lidé z okolí plánované výstavby si toho ale všimli a pokračují v akci.
Odvolání starousedlíci opírají o posudek, který plánovanou obří stavbu považuje s ohledem na místní terén za „staticky téměř neřešitelnou. “Kdyby tady do toho kopce začali kopat a vrtat, může se stát, že se celý svah sesune. U okolních domů hrozí, že jim v důsledku výstavby popraskají zdi,“ tvrdí tenista Šmíd.
Odpůrci stavby se pozastavují nad trvalou podporou, kterou i přes opakované zamítnutí magistrátem projekt má na žižkovské radnici. „Já rozhodně nikoho nechci nařknout nebo dokonce obvinit. Ale víte, jak to chodí. Mě ty vztahy Prahy 3 s developerem nepřipadají standardní,“ řekl v tisku tenisový reprezentant Šmíd.
Robert Hegenbart na dotaz ŽL v červnu uvedl, že za stavbu u něj lobboval bývalý dlouholetý žižkovský politik Tomáš Mikeska, který se nedávno vrátil do funkce místostarosty městské části. „Pan Mikeska mně osobně organizoval schůzku a byl jí přítomen, za přítomnosti pana Foglara a pana Tůmy, což jsou majitelé projektu. S tím, že několikrát osobně řekl, že má zájem na tom, abych proti projektu nebojoval a s pány se dohodl,“ uvedl dlouholetý odpůrce, kterému se podařilo odvoláním stavbu již dvakrát zastavit.
Místostarosta Mikeska nejdříve na otázky k celé kauze nereagoval, následně poté, co jsme tvrzení Roberta Hegenbarta zveřejnili, ostře jej dementoval. „Nikdy jsem se s panem Hegebartem nesetkal a žádnou schůzku jsem neorganizoval. Nevím ani jak vypadá a nevzpomínám si, že bych s ním někdy telefonoval,“ popřel celou záležitost místostarosta Prahy 3.
Tomáš Mikeska se v žižkovské komunální politice pohybuje od 90. let. Byl starostou za ODS, zastupitelem za Evropské demokraty Jana Kasla, kandidoval za Věci veřejné a v posledních komunálních volbách hájil barvy Stropnického hnutí Žižkov (nejen) sobě. Na podzim má být jedním z místních lídrů společné kandidátky TOP 09 a Starostů a nezávislých kandidátů. V několika funkčních obdobích působil ve výboru pro územní rozvoj, který má na stavební ruch v Praze 3 klíčový vliv.
Bydlí v sousedství plánovaného projektu, na rozdíl od řady místních však k němu nemá výhrady a považuje ho za kvalitní.
Foto: SNK