Byl podzim 2020, v Česku se rozjížděla druhá vlna pandemie COVID-19 a v politických kuloárech na Praze se začalo diskutovat o „byznysu, který rozjel zástupce starosty za Piráty Štěpán Štrébl, jeho dlouho „živořící“ společnost Strebl, s.r.o. začala dodávat státu, krajům a dalším veřejným institucím roušky a respirátory, které dovážela ze země, v níž kdysi žižkovský politik absolvoval tříměsíční stáž – z Číny. Mezi zákazníky figurovalo také Hlavní město Praha, v jehož čele stojí Štréblův starnický kolega Zdeněk Hřib. Štrébl se za zakázku za několik desítek tisíc korun z června 2020 omluvil na zastupitelstvu s tím, že šlo o chybu, která se nebude opakovat. Obdobně argumentoval v minulých týdnech, kdy kauzu jeho koronavirových veřejných zakázek, které mezi tím nabobtnaly do stamilionových rozměrů, začala řešit média.
„Pirátské“ zakázky převzala firma matky
A skutečně, firma Strebl se již mezi dodavateli roušek a dalších pandemických ochranných prostředků pro pražskou městskou policii neobjevila. Místo ní je hlavnímu městu dodala firma General Trading, která od metropole v čele s pirátem Hřibem získala čtyři zakázky za 1,4 milionu korun. V čem je problém? General Trading sídlí na stejné karlovarské adrese jako Štréblova firma a má i stejnou jednatelku. Je jí Štréblova matka Zdena, která je také majitelkou této firmy. A totožný je také sortiment, navíc obě společnosti měly donedávna také stejnou webovou prezentaci. A Aby toho nebylo málo, za obě společnosti vystupuje také v komunikaci se zákazníky stejná osoba. Jde o staršího bratra žižkovského místostarosty Filipa.
Podle databáze občanského sdružení Hlídač státu figuruje General Trading v celkem 74 veřejných zakázkách v hodnotě 144 milionů korun. Společnost vznikla jako Mobil Shop – service, s.r.o. v roce 2001, což byl také poslední rok, kdy splnila svou povinnost uvést v obchodním rejstříku účetní uzávěrku.
Vedle hlavního města mezi zákazníky, kteří u General Trading s.r.o. utrácejí peníze daňových poplatníků, figuruje také další „pirátská bašta,“ jak já tato strana sama nazývá – město Mariánské lázně, v jehož čele stojí od roku 2014 pirátský starosta Martin Kalina. Ale také příspěvkové organizace krajů, kde jsou Piráti součástí koaliční vlády – ve Středních Čechách, na Plzeňsku, Liberecku a jižní Moravě.
Třetí firma – a taky babička
V únoru se o kauzu „obchodníka s COVIDem“ Štěpána Štrébla začala zajímat celostátní média. Žižkovský komunální politik se silnými vazbami na samotné špičky Pirátské strany, jenž by podle přání partajní „šedé eminence“ poslance Jakuba Michálka měl kandidovat v podzimních parlamentních volbách, slíbil, že se svého rouškového zbaví a firmu prodá, aby zamezil „politickým útokům“ na Piráty. „Společnost se již nebude ucházet o další veřejné zakázky do doby, než dojde k dohodě na jejím odprodeji,“ prohlásil politik. A skutečně příliv veřejných zakázek do firmy STREBL, s.r.o. ustal. Místo toho se však v únoru rozjel transfer peněz z pandemických veřejných výdajů do třetí firmy, která sídlí na karlovarské adrese U Řempa 14. V čele této společnosti s názvem CNX je opět sedmdesátiletá matka Štěpána Štrébla, v majetkové struktuře figuruje jeho babička Marie. Za necelé dva měsíce „v branži“ firma devětaosmdesátileté seniorky podle databáze veřejných zakázek uzavírá 21 smluv za 3 miliony korun. Mezi jejími zákazníky jsou opět instituce spadající pod samosprávné územní celky, kde vládne Štréblova strana – nemocnice Plzeňského kraje, zdravotní záchranné služby Karlovarského i Libereckého kraje a také Královéhradecký kraj.
Zdá se tak, že rodinné „koronavirové“ impérium Štréblů je na politické gesto ambiciózního žižkovského místostarosty připraveno.
„Koronavirové“ veřejné zakázky rodiny Štréblových
Štěpán Štrébl, 31. let, místostarosta Prahy 3
firma Strebl, s.r.o. 58 zakázek 165 000 000,- Kč
Zdeňka Štréblová, 71 let, matka
Marie Štréblová, 89 let, babička
firma General Trading 74 zakázek 144 000 000,- Kč
firma GNX, a.s. 21 zakázek 3 000 000,- Kč
zdroj: hlidacstatu.cz, justice.cz