Milionové příjmy žižkovského místostarosty a úspěšného podnikatele s COVIDem Štěpána Štrébla jsou postaveny na obchodních vztazích s komunistickou Čínou. Zatímco se primátor Prahy Zdeněk Hřib zviditelnil v zahraničí vyostřeným sporem s čínským vedením a varuje ve svých názorových článcích v zahraničním tisku před nespolehlivostí Pekingu jako obchodního partnera, firma jeho stranického kolegy z Prahy 3 Štěpána Štrébla expanduje v době kulminující koronavirové krize s dodávkami čínských respirátorů pro český stát.
Zatímco jiní Piráti volají po zavedení ekonomických restrikcí ze strany evropské unie proti čínským firmám, jež se podílejí na porušování lidských práv, žižkovský politik z této partaje vozí z největší komunistickým země desetitisíce respirátorů, za které přeprodeji českým veřejným institucím inkasuje miliony z kapes daňových poplatníků. Většina přitom pochází z komunistické obří státní manufaktury Yangxi Venus PPE z nejlidnatější čínské provincie Kuang-tung, či fabriky Xiamen Chiefdon Technology.
Čínské zboží žižkovskému politikovi zajistilo mnohamilionový kontrakt pro pražskou Thomayerovu nemocnici. Štréblova firma, která před vstupem majitele do politiky a začátkem pandemie dosahovala ročních obratů v řádech desítek či stovek tisíc korun, od státního zdravotnického zařízení vyinkasuje za kontrakt s čínskými respirátory, kterých má dodat bezmála 8 tisíc, přes 16,3 milionu korun
S respirátory z Číny Štréblova společnost uspěla také u ministerstva obrany, ale především v dalším obřím tendru na ochranné pomůcky vypsaném Jihomoravským krajem. Vedení kraje si jím chce zajistit desetitisíce ochranných pomůcek pro potřeby svých zdravotnických a sociálních zařízení, přičemž z registru smluv vyplývá, že 120 tisíc respirátorů FFP2 a 5 tisíc nekvalitnějších masek FFP3 dodá Jihomoravanům právě STREBL s.r.o. Právě tisíce respirátorů FFP3, které mají filtrační účinnost min. 99 procent a slouží tak jako nejúčinnější ochrana proti Covid-19, doveze místostarostova společnost z Číny, jak vyplývá ze smluvní dokumentace.
Podle dostupných zdrojů před nástupem COVID-19 v Evropě se společnost, kde je žižkovský politik jednatelem i majitelem, obchodem se zdravotnickým materiálem nijak nezabývala. Paradoxní navíc je, že dynamickým nákupním systémem chtěl podle tisku údajně Jihomoravský kraj vyhnout dodávkám od flexibilních „rouškových COVIDových“ podnikatelů. „Vedení kraje se tak evidentně chce vyhnout kritice, která se snesla na ministerstva vnitra a zdravotnictví za nákup ochranných pomůcek v době vypuknutí pandemie. Právě v těch dnech se objevila řada firem, která s tímto podnikáním nemá nic společného, což je nyní trnem v oku těm, kteří dohlížejí na hospodaření státu,“ napsal například o tendru Ekonomický deník.
Vrcholem pokrytectví však je, že zatímco pohádkový obchodní byznys s pandemií jeho firmy stojí na „kšeftech“ s komunistickou Čínou, jako politik se Štrébl snaží prezentovat coby bojovník proti tamnímu totalitnímu režimu. V létě tak inicioval pozvání hongkongského disidenta Simona Chenga a otevřeným dopisem po ministerstvu zahraničí žádal pro něj ochranu před režimem, se kterým obchoduje. Zároveň požaduje po státu garance bezpečnosti pro svého hosta. Cílem návštěvy podle žižkovského místostarosty bylo „zpopularizovat u odborné i laické veřejnosti vládou zanedbávaná témata lidských práv a nevýhodných vztahů s Čínou.“
„Česká vláda a prezident se snaží Číně za každou cenu zavděčit servilním chováním a přehlíží přitom zásadní porušování lidských práv, přestože z ekonomických vztahů s ČR profituje pouze Čína. Vývoz do Číny vůči dovozu z Číny dosahuje poměru 1:10 a obchodní deficit ČR se stále zvyšuje. I v případě USA, které s Čínou kvůli nevýhodným vzájemným vztahům vedou obchodní válku, je tento poměr pouze 1:3. I proto jsme zvolili právě tohoto hosta,” uvedl pirátský politik Štrébl v srpnu, tedy v době, kdy rozjížděl byznys postavený na mohutném importu čínských ochranných pomůcek pro státní instituce.