„V CAMPu se většinou zaměřujeme na budoucí proměny Prahy. Tentokrát ale návštěvníky vtáhneme do minulosti a ukážeme jim část Žižkova, která už neexistuje,“ promuje projekci o Žižkově vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl.
Snímek rozehrává stovky motivů, které v průběhu dvou desítek let trvající žižkovské asanace zachytil neúnavný fotograf. Od červeného kočárku pod pavlačí, přes postupně vyrůstající tubusy žižkovské věže až po sochu býka. „Autor fotek je sice absolvent AVU, ale jeho přístup k „dokumentaci“ Žižkova neměl umělecké ambice,“ říká Procházka, „neestetizoval, nehledal metafory, ale nostalgicky zaznamenával. Opakující se motivy bezděčně nabízejí ještě jiné příběhy než jen postupné a fatální mizení staré zástavby.“
Žižkovské asanace probíhala v 70. a 80. letech 20. století mezi ulicemi Koněvovou a Jeseniovou, Chlumovou na západě, Prokopovou na jihozápadě a zaniklou Budovcovou na východě. Z Prahy 3 v jejím průběhu zmizely desítky činžovních domů i několik ulic. Masová demolice a přestavba Žižkova měla být významným stranickým počinem a ukázkou moderního socialistického přístupu k bydlení. Jako oficiální důvody takto rozsáhlých zásahů do historické zástavby byly uváděny nízká kvalita bydlení, špatný technický stav objektů, nezavedený plyn apod. Plán na radikální a ve většině případů zbytečnou přestavbu Žižkova se nesetkal s pochopením místních obyvatel. Zejména starší občané se těžko smiřovali s odchodem ze své rodné čtvrti i její drastickou proměnou a s případným stěhováním na panelové sídliště. Proti postupujícím asanačním pracím se na sklonku 80. let postavila skupina mladých architektů, kteří formou novinových článků a letáků protestovali proti drastickému a zbytečnému ničení historicky cenné části Prahy. Po listopadové revoluci a změně režimu bourání skončilo. Dodnes viditelnými výsledky komunisty nařízené asanace Žižkova jsou bloky panelových domů v centru historické čtvrti.
Film, který vznikl za podpory Fondu kinematografie a městské části Praha 3, se bude promítat v centru od středy 9. února do neděle 20. února každou čtvrthodinu po celou otevírací dobu (9.00 – 21.00 hodin). Centrum najdete na Vyšehradská 51 (zastávka Moráň) a vstup do něj je zdarma.