Pokud do internetového vyhledávače zadáte heslo „cyklostezky na Praze 3“, nejsou výsledky slavné. Objeví se již mediálně známá cyklostezka pod Vítkovem, která vznikla na místě bývalé železniční dráhy. Start je skrytý na začátku ulice Příběnická hned vedle železničního mostu nad křižovatkou U Bulhara, avšak jakmile se na cyklostezku dostanete, můžete s radostí šlápnout do pedálů. Několik kilometrů si užijete takřka bezstarostné jízdy! Po mostě překonáte Husitskou ulici a po úbočí Vítkovského kopce budete mírně stoupat až do tunelu, který vás vyvede na Krejcárek. A to je vše! Opravdu pěkná trasa díky svému příjemnému sklonu hojně využívaná i bruslaři totiž náhle končí, ocitáme se na parkovišti hotelu a cyklosměrovka nikde. Galuskový bůh mi však seslal pomoc v podobě dalšího pedálového souputníka, jenž je lépe připraven, na parkovišti zírá do mapy a odkazuje mě na pěšinu vedoucí vzhůru do parku Na Krejcárku. „Tahle cesta vede prostě odnikud nikam,“ popisuje jinak příjemnou vítkovskou trasu cyklista.
Jízdu na kole po Praze 3 můžete označit za opravdové dobrodružství. Buď si zvednete adrenalin na velkých ulicích typu Vinohradská, Koněvova či Olšanská, kde jsou v prvních dvou případech i vyznačené cyklopruhy. Při vjezdu na křižovatky typu Flora či Želivského vám však srdce nejspíše vskočí až do krku a raději se přetvoříte v chodce vedoucího kolo přes přechod. Druhou možností je odbočit do menších uliček, kde vám do směru jízdy záhy vstoupí zákeřné jednosměrky, vedoucí galusku zbytečně oklikou. A opět sesedáme z kola, nebo dokonce k jízdě využíváme (proti pravidlům) chodník. Žižkovu a přeneseně celé Praze se často vytýká, že k cyklistice není vzhledem k velké kopcovitosti vhodná. Stoupání však cyklistu nezarmoutí, při cestě zpátky naopak může jet z kopce – problém však je, když nemá kudy. Přebarvení části silnice na pruh pro kolaře není žádným řešením.
Je na „trojce“ lepší schovat kolo do sklepa? Jistěže ne! Musíte si však předem vybrat trasu, kterou se dostanete do kolu přívětivého prostředí. Podobná cesta na Žižkově existuje a s její pomocí se můžete dostat dokonce až na Černý most a to v zeleni a jízdou okolo potůčků a rybníků. Můžete začít například na Parukářce, z níž sjedete k Basilejskému náměstí a plynule přejedete až do parku Židovské pece. Čeká vás největší skok skrz Jarov, který si však můžete zkrátit přes vilovou čtvrť až na křižovatku se Spojovací. Zde opustíte hranice Prahy 3 – zároveň však vstoupíte do cyklisticky mnohem zajímavějších míst. Stačí vyjet na Višňovku, kterou se dostanete až k menší zahrádkářské osadě, odkud již projíždíte Hrdlořezy, které vypadají, jako kdybyste byli daleko za Prahou. Okolo vrchu v Pískovně pak projíždíte takřka lesem podél potoku Rokytka, jehož protiproud vás dovede až ke Kyjskému rybníku. Zde je však dávat pozor na cestu – pěšina mě „vyplivla“ v zanedbaném areálu, který již delší dobu opanují bezdomovci, jak ukázalo i surrealistické zátiší v podobě roztrženého lehátka, hlavy panenky a polorozevřeného deštníku. Na webových stránkách ŽL zveřejníme mé GPS putování včetně videa, abyste také nezabloudili.
Cesta zpět může vézt z Višnovky třeba přes ulici Na Balkáně, kde pojedete po jedné z mála oficiálních cyklostezek, jež profrčí zahrádkářskou osadu a záhy zmizí doprava směrem do Karlína. Zdravý rozum však velí jet stále v před, minout bazén na Pražačce, vyjet až do parku na Vítkově a sjezdem se vrátit na začátek naší cesty po cyklostezkách. Milovníci galusek by tak měli být vytrvalí a snažit se prosadit více tras, kde nemusíte mít strach, že vás každou vteřinu srazí auto. S rodinou totiž po ulici typu Olšanská asi jen tak jezdit nebudete.