Mladý žižkovský politik se podporou myšlenky, že by stát a obce mohly bytové problémy řešit znárodňováním soukromých bytů, které drží jejich majitele jako investici, či je krátkodobě pronajímají prostřednictvím služeb typu Airbnb, pochlubil před měsícem. Poté, co o jeho názorech jako první informovaly Žižkovské listy a následně i další média, strhla se především na sociálních sítích okolo jeho názorů vyhrocená diskuse.
Hausknecht bezprostředně poté vystoupil od Zelených, jako důvod však uvedl celostátní směřování strany, nikoliv to, že by se se stranou rozešel názorově právě v bytové politice. „Oznámil jsem svůj odchod ze strany kvůli koaliční kandidatuře do Evropského parlamentu, s žižkovskou politikou nemám problém,“ uvedl na dotaz ŽL s tím, že nesouhlasí se společnou kandidátkou v eurovolbách s TOP 09.
Složit své funkce na radnici, kde v rámci koaličních dohod s TOP 09 působil mladý žižkovský politik vedle bytové komise také ve vedení obecní akciové společnosti Správa majetkového portfolia Prahy 3, však původně sám neplánoval. „Předpokládám, že o důvěře a mém setrvání v těchto funkcích bude hlasovat základní organizace Zelených na Praze 3 a nedovolím si výsledek takového hlasování předjímat,“ uvedl tehdy Hausknecht.
Vedení starosty Jiřího Ptáčka jej nakonec z funkce v bytové komisi odvolalo. „Změna v obsazení bytové komise je realizována na základě návrhu klubu Zelení a nezávislí,“ píše se v důvodové zprávě rady.
V představenstvu obecní firmy Správa majetkového portfolia, která spravuje bytový fond Prahy 3, podle aktuálního výpisu z obchodního rejstříku Filip Hausknecht zůstává i nadále.