Podle internetového serveru E15 se o zakázku na Parkovou čtvrť, jak se má celý bytový komplex nazývat, ucházejí „celebrity české architektury,“ což ukázal workshop, který vyhlásil developer na ztvárnění severní části území NNŽ. Investor hodlá výsledek nominovat příští rok na realitním veletrhu MIPIM ve Francii. Nominace má mít podobu filmové ceny Oscar v architektuře.
„Abychom mohli postupovat koordinovaně a urychlili celý proces návrhů, tak architekt Jakub Cigler ve spolupráci s námi vytvoří struktury bytů včetně konstrukčních a statických detailů. Další architekti tomu dají vnější schránku,“ popsal pro E15 postup majitel Central Group Dušan Kunovský.
Podle internetového deníku patří Jakub Cigler v posledních letech mezi nejviditelnější pražské projektanty. Z jeho dílny pochází například kancelářský komplex Florentinum nebo centrum Quadrio u Národní třídy.
Central Group získal pozemky v severní části žižkovského nádraží loni od britské skupiny Discovery. Na stavebním pozemku o rozloze 128 tisíc metrů čtverečních by mělo vzniknout zhruba dva a půl tisíce nových bytů. Discovery Group původně chtěla na pozemcích u Basilejského náměstí stavět také obchodní centrum. Central Group od těchto plánů ustoupil a zaměřuje se jen na byty. Vedle toho je Žižkov pro Central Group strategickou lokalitou i s ohledem na další pozemky a nemovitosti, které zde postavil, či jejich stavbu plánuje. Po nedávno dokončeném obřím bytovém projektu na Olšanské Residence Garden Tower, koupila společnost sousední centrálu „telekomu“. Jaký projekt vyroste na jejím místě, zatím společnost neoznámila.
Pozemky Central Group v severní části nákladového nádraží nepotřebují na rozdíl od jižní části, kde chce stavět Sekyra Group, změnu územní plán. Pro toto území neplatí stavební uzávěra, kterou je v současnosti „zaplombovaná“ areál okolo památkově chráněné budovy. O pravidla, jež mají určit podobu jižní části areálu, se stále vedou spory. Žižkovská radnice totiž zažádala počátkem tohoto roku o stažení podnětu na změnu územního plánu v areálu nádraží.
„Původní podnět byl podán již v roce 2008, kdy se ještě nepočítalo s existencí historické nádražní budovy,“ uvádí jeden z důvodů žádosti o zrušení projednávané změny starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Nádražní budova byla za kulturní památku prohlášena až v roce 2013.
Změna územního plánu je pro výstavbu přitom nezbytná, protože většina území je v současnosti stále vedena jako drážní pozemky. Současný územní plán nedovoluje ani úpravy památkově chráněné nádražní budovy.