Místostarosta Bellu požádal policii o zásah oficiálním dopisem včera. „V bezprostřední blízkosti se nachází Základní škola Jeseniova. Je naprosto nepřijatelné, aby žáci a jejich rodiče nacházeli v okolí budovy injekční stříkačky. Bez zásahu policie není možné, aby se budovy ujala SŽDC. Pro naši městskou část je prioritou především bezpečnost občanů, kterou ovšem v této chvíli nelze dostatečně zajistit. Jsem přesvědčen, že policie musí konat, nikoli jen přihlížet,“ argumentoval místostarosta Prahy 3.
Požadavek žižkovského politika Policie ČR však obratem odmítla s odvoláním na probíhající soudní řízení. „"Na dopis samozřejmě odpovíme, ale v současné době policie nemá zákonné důvody vyklízet budovu," prohlásila mluvčí pražské policejní správy Andrea Zoulová.
O vystěhování sice v lednu rozhodl soud, proti jeho rozhodnutí se však aktivisté odvolali. Odvolací jednání je nařízeno na 5. září. "Očekáváme, že odvolací soud potvrdí prvoinstanční rozhodnutí potvrzení rozhodnutí prvoinstančního soudu. V současnosti se připravuje projekt na kompletní rekonstrukci objektu," potvrdila Kateřina Šubová, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která je vlastníkem objektu.
Aktivisté léta nevyužívanou budovu na Žižkově, kterou vlastnil stát, nelegálně obsadili v roce 2014, na základě politické intervence šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jim objekt stát následně zapůjčil na jeden rok. Po vypršení smlouvy však squtteři odmítli objekt opustit. Právo k hospodaření mezitím resort financí převedl na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), která zde chce zřídit administrativní centrálu. Po pravomocném rozhodnutí SŽDC očekává, že squatteři budou verdikt soudu respektovat.
Vedle vlastníka budovy, SŽDC, se proti dalšímu setrvávání aktivistů v budově se opakovaně vyjádřilo vedení žižkovské radnice.