Štrébl, který svérázným přístupem k politické funkci zaujal veřejnost už během první vlny Covidu, svůj měsíční „home office“ v zahraničí potvrdil na zářijovém zastupitelstvu na dotaz kolegů zastupitelů.
„Měl jsem tam nějaká jednání. Konečně se mi podařilo vidět lidi, kteří nám zajišťují na škole v Jeseniově angličtinu. Přiznávám se, nestydím se za to. Nejsem fanda píchaček. Nestydím se za to, že USA je můj druhý domov, kde nějaký čas každý rok trávím s rodinou. Už před 2 roky jsem přišel s tím, aby se píchačky odstranily, že tady nemají co dělat. Myslím si, že nemají smysl u lidí, kteří pracují hlavou a u nichž se produktivita neodvíjí od času stráveného někde za přepážkou, u montáže nebo u nějaké linky,“ odůvodnil to pirátský místostarosta.
Štrébl před několika dny zaujal svým prohlášením, že do pěti let nahradí na žižkovské radnici třetinu z asi třech stovek zaměstnanců roboty. Zároveň se navezl do úředníků, že v pracovní době vykonávají činnosti, které s jejich prací nesouvisí: „Roboti neřeší svátky, víkendy nebo pracovní dobu. Mohou dělat 24/7. Nečte zprávy na Novinkách, když se nudí, nepije kávu, nekouří, nebere si pauzy na oběd a nikoho nepomlouvá,“ uvedl Štrébl s tím, že úřad je „státní montovna.“
„Člověk nemusí sedět v kanceláři, spousta lidí pracovalo z chaty, jsou dovolené a myslím si, že je úplně jedno, jestli jedete na chatu nebo do zahraničí,“ líčil Štrébl, který si na svůj rodinný výlet do zahraničí jako placený funkcionář radnice nevybral dovolenou, jak si představuje, že většina lidí tráví v létě pracovní dobu.
Svérázný pohled na docházku na radnici v placené funkci Štrébl předvedl již loni během první vlny pandemie koronaviru. Tehdy se na hlavu místostarosty, který měl na starosti informační technologie, snesla kritika, že na radnici fyzicky nebyl v době, kdy informační systém úřadu napadli hackeři. Útok odstavil z provozu většinu činností radnice na měsíc, za což podle kritiků může i nepřítomnost pirátského místostarosty. Jak se nakonec ukázalo, Štrébl v daném období rozjížděl svůj soukromý byznys s dovozem ochranných roušek z Číny. Jeho karlovarská firma v nouzovém stavu získala na čínské roušky a respirátory stamilionové veřejné zakázky od státu a dalších státních institucí – mimo jiné od krajů a obcí, v jejichž vedení působí Piráti.
O Štréblově aktuálním zahraničním pobytu v pracovní době mlčí i jeho tzv. otevřený pracovní kalendář. Veřejný diář, který je přístupný všem na internetu, si Pirátští politici vedou, aby široké veřejnosti umožnili dohledat každou konkrétní pracovní schůzku či jednání. „Zveřejňování aktivit související s volenou funkcí je u Pirátské strany standard a důkaz otevřenosti vůči těm, kteří dali dotyčným hlas ve volbách,“ píše se na webu strany. Ve Štréblově „otevřeném kalendáři“ však o jeho pobytu v zahraničí a jednáních s „jazykovými lektory“ nic nenajdete. Naopak v době, kdy byl o řadu časových pásem jinde, stojí, že se účastnil jednání vedení radnice a další nesmyslné údaje.
„Kalendář je primárně pracovní nástroj. Ukládají se tam různé věci. Jsou tam i veřejné akce, kde nemusím být, ale jsou tam, dal jsem si je do kalendáře, abych věděl, že se ten dne konají. Zároveň je to signál pro lidi, kteří si chtějí sjednat schůzku,“ popisuje Štěpán Štrébl svůj osobitý výklad.
Ve Štréblově případě tak v „transparentním kalendáři“ nenajdete, co politik právě dělá, jak tvrdí Piráti. Najdete jen alternativní realitu. Faktický výsledek je takový, že zatímco u politiků jiných stran voliči možná nezjistí, co ve funkci denně dělají, v transparentním kalendáři místostarosty Štrébla se dozvědí rovnou samé lži.