Pokud by chtěl někdo vědět, co bylo špatně na osmi letech, kdy v čele žižkovské radnice stála starostka Vladislava Hujová (TOP 09), pak se může obrátit na nájemníky žižkovských paneláků, kteří kvůli ní a jejím lidem přišli při privatizaci obecních bytů, ve kterých bydlí o statisíce korun. A zbytečně.
V době, kdy Hujová na křídlech TOP 09 v roce 2010 vlétla přímo z ulice do komunální politiky, byla právě privatizace jedním z hlavních politických témat, která hýbala třetí městskou částí. Nájemci logicky tlačili na žižkovskou radnici ohledně rychlosti privatizačního procesu a samozřejmě ústředním tématem bylo především: „Za kolik?“ Hrálo se o slevy z posudkových cen i o investice do oprav, které výslednou cenu do určité míry ovlivňovaly.
Paneláky v Českobratrské, Sabinově a Rokycanově byly v letech 2011 - 2012 na startu privatizační procesu, který na radnici léta řídila vládnoucí ODS podle již léta zavedeného systému. Podle něj měla proběhnout komplexní rekonstrukce domů s tím, že po ní, někdy v roce 2013 budou nabídnuty k prodeji nájemníkům. Počítalo se s tím, že se prodejní cena před slevou bude pohybovat okolo 27 tisíc za metr čtverečních. S privatizační slevou 20 procent by to tehdy dělalo nějakých 21,5 tisíce za metr.
V tu chvíli ovšem do privatizačního procesu vletěli dvě nové tváře žižkovské komunální politiky – zelený levicový extremista Matěj Stropnický a s ním následně starostka Vladislava Hujová, kteří se chopili politického potenciálu privatizace a začali slibovat lepší ceny i rychlejší prodej.
Rozjetý privatizační proces na dolním Žižkově se zastavil a začalo se slibovat a nedodržovat. Nejdříve tandem Hujové se Stropnickým slíbil nový termín privatizace v roce 2015, což nedopadlo, pak se starostka v revidovaném harmonogramu zavázala k privatizaci v roce 2016. Rok 2016 byl tady a nic nebylo hotovo – radní s Hujovou tedy do excelovské tabulky s názvem „Harmonogram privatizace v Praze 3“ připsali „léto 2017.“ Ani to nedopadlo…
A v roce 2018, tedy po pěti letech od původního privatizačního termínu radnice konečně dokončila opravy domů v Českobratrské, Sabinově a Rokycanově. Za tu dobu nájemníci zaplatili na nájmech statisíce korun, které mezi tím mohli použít na splácení hypoték. A ty hypotéky by koneckonců byly také nižší, než po privatizační revoluci starostky Hujové. Radnice sice ušetřila náklady na opravy, když v domech provedla jen polovičatou rekonstrukci, za pět let čekání však v Praze proběhl na realitním trhu boom, který způsobil, že znalec byty nově ocenil až na 33 tisíc korun za metr čtvereční, což je o šest tisíc korun více než v roce 2013.
Převedeno na nájemníka padesátimetrového bytu – po pěti letech slibů a čekání zaplatí v nájmu a kupní ceněn o 600 tisíc více. Za nižší kvalitu, než se původně plánovalo.
Revolucionáři už jsou fuč. Matěj Stropnický z politiky vyšuměl a stěhuje se podle aktuálních zpráv z metropole na venkov do zámku, který koupil za 12 milionů od své matky. Starostku, po které Žižkov a Vinohrady za osm let sčítá samé škody, vyhodily ze sedla politické šarvátky v TOP 09, provázející existenciální problémy této strany.
Zůstali jen trpěliví nájemci z paneláků na dolním Žižkově – s pachutí ze zpackané privatizace v ústech, kterou zaplatí ze své kapsy.