Původně, ještě v roce 2012 radnice slíbila obecním nájemníkům nabídnout ke koupi byty do konce roku 2016. Ještě v prosinci, když nová koalice TOP 09, Zelených, Starostů a Pirátů zastavila poi komunálních volbách rekonstrukce panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici a tím i jejich brzkou privatizaci, odmítalo vedení městské části předložit aktuální časový harmonogram, kdy se privatizace odehraje. Obdobně koalice reagovala i minulý týden na mimořádném zastupitelstvu. Nakonec však radnice slíbila rámcový harmonogram privatizace zpracovat do konce května.
„Předpokládaný časový harmonogram dokončení privatizace podle znalostí stavu projekčních a stavebních prací k 15. 5. 2019 bude do konce května uveřejněn na webu městské části,“ potvrdila mluvčí městské části Michaela Luňáčková.
Ta také popřela spekulace o tom, že by se privatizace v Praze 3 mohla zastavit a část nájemníků by tak možnost dokoupit byt nedostala. „Privatizace bude nabídnuta všem, jejichž domy byly zařazeny do plánu privatizace a kteří splňují pravidla privatizace,“ prohlásila mluvčí Prahy 3. Stagnující privatizace by se tak měla podle ní rozjet už na podzim: „K 15. květnu došlo k několika upřesněním stavebních prací domů, kde probíhá revitalizace, například se podařilo zkolaudovat část domů v Roháčově ulici (34-44 – jedná se o 126 bytů). Privatizace těchto bytových jednotek se bude schvalovat pravděpodobně na zářijovém ZMČ.“
Privatizace bytového fondu do rukou nájemníků byla jedním z hlavních témat mimořádného zastupitelstva, které donutily vedení svolat minulý týden opoziční strany ODS, ANO, KDU-ČSL a Svobodní.
„Jsme rádi, že se nám podařilo přesvědčit vedení radnice, aby lidem řeklo, kdy rámcově s privatizací mohou počítat, protože se od toho odvíjejí jejich životní plány. Konec konců to byla právě TOP 09 se Zelenými, kteří jim již před osmi lety naslibovali, že privatizaci kompletně dokončí do roku 2016 a nyní, o tři roky později, se jim zdráhali říci, co bude dál,“ komentoval to předseda žižkovské ODS Alexander Bellu.
Opožděná privatizace bude pro obecní nájemce i tak představovat citelnou finanční ztrátu, a to nejen na nájmech, které musí za roky čekání radnici uhradit. Ceny, za které jsou byty k privatizaci nabízeny, se totiž odvíjejí od tzv. „ceny v místě a čase obvyklé,“ tedy tržních cen v metropoli, které v souvislosti s bytovou krizí za poslední roky raketové rostou.
Městská část v této souvislosti opakovaně potvrdila, že nechce tyto ztráty, například dalšími slevami, nájemcům nijak kompenzovat. „Úprava pravidel privatizace se nezvažuje,“ uvedla mluvčí Prahy 3 Luňáčková.