Boj o stavbu mezi developerem a místními obyvateli se vede již od roku 2004. Projekt, který developer prezentuje jako sociální zařízení, je podle starousedlíků jen zástěrkou pro bytovou výstavbu a počítá až se sedmipatrovými domy v místech, kde jsou obvyklá tři patra. Za tu dobu investor předložil projekt celkem třikrát. Dvakrát jej také kvůli připomínkám odvolací úřady smetly ze stolu, byť plány developera vždy poněkud překvapivě získaly zelenou na žižkovské radnici.
„Tady už je to úplná telenovela. Ten spor se táhne celá léta a je to pořád dokola,“ tvrdí jeden z místních odpůrců plánované zástavby, bývalý tenista Tomáš Šmíd.
Nyní je projekt na zástavbu u Parukářky na stole potřetí a opět získal souhlas stavebního odboru žižkovské radnice. Místní se navíc obávají, že tentokrát má developer na své straně na úřadě nového mocného spojence. Po nedávné změně koalice v Praze 3 se totiž místostarostou městské části stal Tomáš Mikeska z hnutí STAN, kterého místní znají jako zastánce celého projektu.
„Pan Mikeska mně osobně organizoval schůzku se zástupci investora a byl jí osobně přítomen s tím, že několikrát přímo řekl, že má zájem na tom, abych proti projektu nebojoval a s pány se dohodl,“ popsal jeden z hlavních aktivistů proti zástavbě, místní obyvatel Robert Hegenbart.
Angažmá dlouholetého komunálního politika v kontroverzním stavebním projektu na Parukářce je o to paradoxnější, že se Tomáš Mikeska v posledních letech v mediích i na veřejnosti prezentuje jako hlavní bojovník proti developerům v Praze 3. Bývalý starosta za ODS z přelomu milénia, který následně vystřídal nepřeberné množství stranických dresů, aby aktuálně před podzimními volbami zakotvil u Starostů a nezávislých, založil před několika lety občanskou iniciativu Tady není Developerovo. Jako její předseda se Mikeska dlouhodobě angažoval v boji proti stavebním plánům na Nákladovém nádraží Žižkov, ale i dalším developerským projektům v Praze 3. Projektu na Parukářce se však aktivity této neziskovky zcela vyhnuly.
Přitom projekt vyvolává celou řadu otázek. Parcela mezi ulicemi Jeseniova a Na Parukářce je v platném územním plánu určena pro zdravotní a sociální služby, místní však mají podezření, že cílem developera je pozemek v lukrativní lokalitě zastavět projektem, kde sociální a zdravotní služby budou jen zástěrkou a prim budou hrát kanceláře a byty. Poprvé se o projektu pojmenovaném Villa Parukářka začalo mluvit před třinácti lety, kdy zde městská část Praha 3 schválila výstavbu tří až sedmipodlažních domů. Projekt nakonec zamítl pražský magistrát. V roce 2009 tak spatřil světlo světa projekt Parukářka Klinik, v němž mělo jít o zdravotní ordinace se „služebními byty,“ ale poměr ordinací a bytů byl všeříkající – na jednu ordinaci více než dva byty! Když ani s tímto záměrem investor neuspěl, v loňském roce se jinak obdobná stavba přejmenovala na „Dům seniorů Parukářka“ a žižkovská radnice mu do třetice dala zelenou. A to i přes to, že hydrologický posudek situaci plánovaného obřího projektu označuje za „staticky téměř neřešitelnou“ s ohledem na místní terén. „Kdyby tady do toho kopce začali kopat a vrtat, může se stát, že se celý svah sesune. U okolních domů hrozí, že jim v důsledku výstavby popraskají zdi,“ popisuje tenista Šmíd.
„Já rozhodně nikoho nechci nařknout nebo dokonce obvinit. Ale víte, jak to chodí. Mě ty vztahy Prahy 3 s developerem nepřipadají standardní,“ řekl bývalý tenisový reprezentant Šmíd, který podle tisku podává společně s dalšími usedlíky další odvolání.
Místostarosta Tomáš Mikeska se ke svému angažmá v kontroverzní stavbě zatím nevyjádřil. Redakce Žižkovských listů jej již před třemi týdny oslavila s dotazy na dané téma. Místostarosta se omluvil, že na dané otázky potřebuje více času s ohledem na své vytížení. Slíbil, že odpoví do pondělí 2. června. V termínu však neodpověděl a nezareagoval ani na urgence z minulého týdne.
Případ budeme dále sledovat.