Svou současnou podobu jedno z nejstarších žižkovských náměstí získalo za komunistického režimu, který v jeho bezprostředním okolí spustil akci Asanace Žižkova, přeměnu historické zástavby v betonový moloch. Okolní žižkovské domy záměru komunistických plánovačů ustoupily, za své měla vzít i škola (dnes Hudební škola MHMP). Zdevastovaný veřejný prostor pak sloužil především jako parkoviště.
Plán na jeho rehabilitaci začal reálně vznikat po roce 2010, v roce 2013 byla vybrána konečná architektonická podoba. Letos žižkovská radnice na její realizaci získala účelovou dotaci od hlavního města.
V prostoru by měly vzniknout travnaté plochy pro pikniky, dominantou náměstí by měl být výtvarný prvek s tekoucí vodou, který se bude vztahovat k osobnosti Jana Amose Komenského. Přibudou sem také schody, na kterých budou moci návštěvníci parku posedět. Relaxovat však bude možné i na nových lavičkách. V jižní části náměstí by měla vzniknout rovná dřevěná plocha se stoly a židličkami. Revitalizace Komenského náměstí by měla přijít na necelých 25 milionů korun, stavební práce začnou v průběhu příštího roku.
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky by se měla vyšplhat k 50 milionům, z čehož by hlavní město mělo letos pokrýt 15 milionů.
Komenského náměstí vzniklo ještě před rokem 1875, ve kterém došlo k osamostatnění Žižkova oddělením od Královských Vinohrad.
Okolí Komenského náměstí bylo ve stavebních plánech rozděleno šachovnicovitě na osm bloků, v jejichž středu bylo vytyčeno centrální náměstí.
Budování náměstí přitom doprovázely nákladné terénní úpravy členitého terénu, který se zde nacházel. Na náměstí byly provedeny sadové úpravy a vyvrtána studna, která však byla zrušena po roce 1883, kdy se Žižkov napojil na vinohradský vodojem.