„Náklady na chov a ustájení chladnokrevných koní se pohybují kolem 150 tisíc korun ročně. K tomu, pokud s ním chcete pracovat, potřebujete silný vůz a přívěs, na vozatajství fiakr, na vše servis, to jsou další statisíce,“ popisuje kočí Milan Jura z Brd, který sám se svým norikem pracuje v lese. Pražských vozků je mu líto, podle něj tím pražští radní sebrali tenčící se komunitě chovatelů chladnokrevníků, kterým se lidově říká také tažní koně, další možnost, jak jejich chov financovat.
V ulicích historické Prahy se vozotajstvím živí asi 50 rodin chovatelů, kteří k živnosti využívají sedm desítek koní. Ti nyní ztratí možnost, jak tyto koně uživit. Pro chovatele chladnokrevníků a speciálních kočárových plemen, jako je starokladrubský kůň, je to další rána. Zatímco sportovní plemena mají své stabilní uplatnění v jezdeckém sportu, tažní koně jsou na setrvalém ústupu. Nejdříve zmizeli z českého zemědělství, postupně přicházejí o obživu v lesnictví, kde jim práci bere moderní těžařská technika. Nyní si pražští politici vzali do hledáčku vozky, kteří chovy chladnokrevníků drží nad vodou.
„Chápu, že mezi odborníky na tom nemusí panovat shoda, nicméně koně v Praze jsou vystaveni tepelnému stresu v létě a v zimě, znečištěnému vzduchu, vysokému hluku, nevhodnému povrchu,“ řekl MF DNES radní hlavního města Prahy Adam Zábranský (Piráti).
Radní se ale mýlí, mezi odborníky na koňské chovy panuje poměrně jednoznačná shoda - odůvodnění pražských radních jsou nesmyslná a jejich postup likvidační. „Nevím, jak zjistili, že koně se tam trápí, ale je to blbost z pirátské hlavy,“ říká osminásobný vítěz Velké pardubické žokej Josef Váňa.
Obdobně mluví jedna z nejuznávanějších odbornic na chov koní Lenka Gotthardová, starostka v městě s jedním z nejslavnějších tuzemských chovů tažných koní, Kladrubech. „To je dnes taková móda, že lidi chtějí pořád něco zachraňovat. Teď zrovna koně. Koně v Praze mají mnohem lepší podmínky než třeba ve Vídni. Mají speciální kování, špičkovou veterinární péči, pracují jen na směny, a dokonce je tam přivážejí v přívěsu,“ upozorňuje.
Pirátský radní Zábranský s kolegy ve vedení Prahy se odkazují na kampaň občanského sdružení Hlas zvířat „Kůň není stroj.“ Neziskovka, za níž stojí pražský právník ze Starého Města Robert Plicka s manželkou a kolegy z advokátní kanceláře, však používá argumenty, které jsou i pro laiky až úsměvné. „Pracují bez ohledu na počasí, ať je venku pařák, nebo mrazí. V létě jsou tak přepracovaní, že někteří z nich zkolabují a mohou i zemřít na přehřátí organismu,“ tvrdí neziskovka o zvířatech, která přirozeně žijí pod širým nebem a díky svému původu na stepích disponují vynikající termoregulací. „Povozy jsou neskutečně těžké samy o sobě, ale povozy s několika lidmi jsou příliš i pro tato velká a silná zvířata,“ pokračují aktivisti argumentem, proč plemena vyšlechtěná k tahání mnohonásobně těžších nákladních vozů, či klád v lesích, nesmějí být v zápřahu na dvoukilometrovém rovinatém okruhu s lehkým moderním fiakrem. „Kočáry dnes mají taková kuličková ložiska, že ty koně by je v pohodě utáhly i na ocase. Navíc hlavní činností koně je pohyb, ti v metropoli jsou navíc kovaní speciálními podkovami s gumovou tlumící vrstvou. Nečinnost je naopak příčinou většiny zlozvyků u koní. Mimochodem, kůň je podstatně více zatěžován jezdcem na hřbetě,“ vyvrací to dlouholetý profesor České zemědělské univerzity Jana Navrátil. Akademika, známého jako zastánce „koňáků,“ naštvaly také snahy autorů absurdní petice, jak vylíčit chovatele jako tyrany. „Většina těch lidí se věnuje chovu koní po generace, koně jsou jejich život a nikdy by jim vědomě neubližovali. To přeci o lidech, kteří se od rána do večera, sedm dní v týdnu a bez nároku na dovolenou věnují něčemu, na čem nejde zbohatnout, nemůže nikdo tvrdit,“ dodává.
Stání koňských povozů na Staromáku má být zrušeno na konci tohoto roku. „Lhůta jednoho roku je pro ukončení našich aktivit tak tíživá, že jediným řešením situace v roce 2023 bude prodat koně jatkám,“ píší pražští kočí v otevřeném dopise primátorovi Zdeňku Hřibovi a žádají ho, aby rozhodnutí přehodnotil. Stejného názoru je i opozice.
„Je to další absurdní memento politického amatérismu koalice na pražském magistrátu. Nevím, jestli je to důsledek jejich netolerance k lidem, kteří nabízejí služby turistům, jež nesouzní s jejich ideovými předsudky, či zda myslí argumenty o ochraně koní vážně. Každopádně logickým důsledkem jejich rozhodnutí bude dramatické snížení chovů koní a to, že ta zvířata skončí na jatkách,“ říká předseda ODS Prahy 3 Alexander Bellu s tím, že bude usilovat o zrušení rozhodnutí pražské rady.