„Můj otec začínal jako brusič v dílně v Rečkově ulici na Žižkově v roce 1969. V osmdesátých letech se tam stal vedoucím. Po revoluci se Lověna zbavovala některých dílen a my měli možnost odkoupit nějaké vybavení. Rozhodli jsme se tedy založit živnost, odkoupili od ní něco a vrhli se na podnikání. Firma Šafař tedy funguje od devadesátých let,“ popisuje žižkovské počátky podnikání druhý z generace zdejších brusičů Martin. Na Žižkově žije a neustále ho tu překvapují nové a moderní stavby. A jaká místa má rád? „Dětské hřiště Pod Kapličkou — velké a hezky upravené - s kolotoči, chodím tam s dětmi za zábavou. Nebo plavecký bazén Pražačka, což je v létě ideální místo pro slunění,“ doplňuje.
Podobně jako jsou v Německu ocelárny Solingen, i v Cechách bylo několik vynikajících výrobců, a stejně tak i prvotřídních mistrů brusičů. Je brusičské řemeslo zapomenuto, nebo stále „frčí“? „Začali jsme v dílně v Rečkově ulici s týmem kolem 12 lidí, ale postupem času odcházeli buď do důchodu, nebo šli za lepším. V roce 2006 jsme se přestěhovali do Koněvovy ulice, pracujeme ve třech a povedlo se nám rozjet i prodej domácích potřeb,“ pokračuje Martin Šafář.
A že přestěhovat zavedenou firmu a nepřijít o zákazníky, zvláště u tak specifického řemesla, není vůbec snadné. „Nám se to do jisté míry povedlo. Snažíme se nabídnout širší sortiment kvalitních nožů, nůžek a pil. Protože známe různé druhy ocelí a způsoby zpracování, dokážeme zákazníkům poradit, který výrobek je pro ně vhodný,“ říká Martin.
Každý, kdo dělá řemeslo, ví, že rukama člověk nezbohatne. Pan Šafář k tomu říká: „Naši zákazníci za námi naštěstí chodí i z jiných částí Prahy. Pokud nás někdo potřebuje, váží cestu i z daleka. Pro některé zakázky si i sami jezdíme.“ Chodí sem mladí i staří, kteří občas přinesou něco z domova a ze zahrady.
Z mladších přichází nejvíce kuchařů, truhlářů nebo i maminek s dětmi s něčím z domácnosti. Je to i závislé na ročním období. Zima je obdobím broušení bruslí, na jaře lidé nosí sekačky na trávu nebo zahradnické nůžky, na pod-zim jsou trendem řetězové pily. A veselé příhody? „Těch je hodně, občas se například stane, že si člověk chce vyzkoušet ostří ještě u nás na prodejně a řízne se. Většinou se ale v takové situaci nesmějeme,“ mluví o klientech majitel firmy.
Nůžky, nože, pily a sekačky
Nejčastěji lidé nosí k broušení nože, různé typy nůžek a pilové kotouče. Poslední léta se však ve světě rozmohly hlavně pily s plátky ze slinutého karbidu. S dnešní dobou se tedy mění i materiály, začaly se prodávat velmi kvalitní kované nebo i keramické nože a nástroje, a proto brusírna začala rozšiřovat služby a věnuje se proto také broušení nových materiálů. „Základem naší práce je při broušení používat chlazení. Zjednodušeně je to tak, že se broušená ocel nesmí nikdy zahřát nad určitou teplotu, neboť se vyhřeje a tím pádem ztrácí na svých původních kvalitách, změkne, nedrží ostří,“ popisuje kvalitní broušení pan Šafář a doporučuje: „Lidé by si měli určitě zjistit, když si nechají něco brousit, jestli brusič používá stroje s chlazením.“
Kontakt:
Martin Šafář - Brusírna
Koněvova 1827/135 Praha 3 - Žižkov Tel.: 271 771 263
E-mail: brusirna.reckova@centrum.cz Web: www.brusirna.com