Téma zdražování a energetické krize dominuje celostátní politice i hospodským debatám. Byť si jistě vyžádá i úsporná opatření a racionalizaci rozpočtu i od obcí, slibovat v debatě kandidátů na starostu ale nějaké zásadní řešení či dokonce pomoc občanům zavání trochu populismem. To, že tak činil lídr koalice Trikolora s SPD Josef Sláma, by se dalo ještě pochopit s ohledem na to, že především Okamurova strana si z inflace udělala ústřední téma kampaně po celém Česku. Stejně tak sociální demokrati, jejichž koalici s hnutím Budoucnost zastupuje exministr zahraničí Tomáš Petříček, se obracejí na voliče, kteří jsou ochotní takovýmto slibům naslouchat. Poslouchat sliby o boji proti drahotě ze strany současného radního za Piráty Jana Bartka, jehož strana v tomto volebním období na radnici hledala cesty, jak vytáhnout z peněženek občanů více peněz, kde to jen šlo, hraničí ale s neomaleností. Připomeňme, že koalice na žižkovské radnici, jejíž součástí Piráti aktuálně jsou, v uplynulé čtyřletce zdražila o pětinu obecní nájmy (tedy nejvíce, co vůbec zákon povoluje). Praha 3 také zvýšila nejvíce ze všech městských částí daň z nemovitosti (radnice prosadila koeficient pět, který daň prakticky zdvojnásobil) a v novém systému parkovacích zón také prosazuje, aby se cena rezidenčních parkovacích karet na Žižkově a Vinohradech ztrojnásobila ze současných 1200,- na 3600,- korun. Zatímco hnutí ANO, SPD a logicky chtějí komunální volby využít jako opozice stávající situaci vyvolanou a kombinací Putinovy války a jejich rozhazovačné politiky v minulých letech, kdy společně otevřeně i skyrtě vládli, k tomu, aby to zavařili vládě Petra Fialy, u Pirátů je to krystalický populismus. Zdražování energií ani potravin v komunálním rybníku vážně žáídné ani částečné řešení nemá.
Jan Bartko navíc není lídrem pirátské kandidátky, zaskakoval na předvolební debatě za kandidátku na starostku Nikol Marhounovou, která na debatu nepřišla.
Druhé nejdiskutovanější téma už do komunální politiky v metropoli patří a navíc s Piráty a jejich aktivistickými koaličními partnery souvisí. Jde o krizi v dopravě v Praze 3, způsobená chaotickými a nekoordinovanými opravami hlavních tepen, kde především opoziční strany chtějí prosadit změnu. Lýdryně nejsilnějšího opozičního uskupení Koalice pro Prahu 3 (ODS a KDU-ČSL) Iva Vojtková i bývalý radní Mojmír Mikuláš, který zastupuje Patrioty pro Prahu 3, se vymezily proti upřednostňování cyklistů v ulicích. „Nechceme v dopravě protěžovat jednu skupinu uživatelů před jinou,“ řekla Iva Vojtková. „Jsme proti blokování ulic nesmyslnými cyklořešeními. Já ročně najedu v přírodě na kole stovky kilometrů, ale v Praze s ohledem na její reliéf cyklistika nikdy nebude významným způsobem běžné dopravy,“ dodal Mojmír Mikuláš.
O dopravě se naopak nezmínil ve svých prioritách místostarosta Ondřej Rut ze Strany zelených, který je spoluviníkem „Žižkovského dopravního pekla“ z tohoto volebního období, protože měl po celou dobu na radnici dopravu ve své gesci. Ve svých prioritách o „promyšlených dopravních stavbách“ naopak hovořil lídr místní odnože Čižinského hnutí Praha 3 sobě Filip Málek, jehož stranická kolega Adam Scheinherr je na pražském magistrátu hlavním strůjcem nekonečné série dopravních výluk, které rozjel v ulicích celé metropole. Hovořit o „promyšlených dopravních řešeních“ zní jako ironie,“ když jste autorem pověstných událostí na hlavní žižkovské tepně Jana Želivského, kterou nejdříve dělníci rozkopali, aby na ní vybudovali takzvaný „tichý asfalt,“ jenž však po chvilce opět rozkopali kvůli budování přípojek.
Poněkud nejistým dojmem působil také lídr koalice TOP 09 a STAN Michal Vronský, který v čele kandidátky nahradil starostu Jiřího Ptáčka. Pravda je, že oplývat sebejistým vystupováním v situaci, kdy po čtyřech letech v čele radnice nemáte v ruce nic kormě vizualizací a jdete do voleb s koaličním partnerem, který má v podobě kauzy Dozimetr na krku největší porevoluční korupční skandál v metropoli, je trochu těžké. Vronskému se ale při dotazech z publika pletly i jména opozičních stran.
Nejtvrději se proti současnému vedení radnice pod taktovkou TOP 09, STAN, Pirátů a Zelených vymezil lídr opozičního hnutí ANO Jan Venhoda, když ve svém proslovu sliboval zastavení chaosu.
Co chtějí v Praze 3 prosazovat komunisti nebo hnutí Praha bez chaosu, není jasné. Zástupci obou uskupení, jimž průzkumy v metropoli nedávají velké šance na zvolení, na debatu nepřišli.
Celkově ale debata nic zásadního pro rozhodování voličů nepřinesla. Ze strany koalice nebylo čím se chlubit a populisté se snažili na podnět svých politických marketérů vnutit voličům lež, že v komunálních volbách mohou nějak ovlivnit důsledky energetické krize. Víkend ukáže, zda jim v emocionálně vypjaté době kalkul vyjde, nebo se voliči v Praze 3 zachovají racionálně a zvolí si někoho, kdo bude schopen řídit smysluplně obecní věci.