Zmínky o prvních lazaretech na území dnešního Žižkova nás vracejí do roku 1680, kdy začali pražští Židé pohřbívat své mrtvé na pozemku bývalé olšanské vinice. Vedle hřbitova si postavili také svůj lazaret. Ten dnes patří k poslední části hřbitova ve Fibichově ulici, jež přežila stavbu televizního vysílače věže v osmdesátých letech a nachází se tam soukromá mateřská škola. Další nemocnice či lazarety byly hlavně za časů válečných, přesněji až do konce první světové války, zřizovány improvizovaně v již postavených objektech, nejčastěji ve školách nebo sokolovnách. Zastavme se u objektu z roku 1910, který ani dnes není příliš znám. Původně se mělo jednat
Na polohopisném plánu města Žižkova z roku 1912 najdeme šest lékařských obvodů, z nichž první vedl podél Husitské, druhý se rozkládal mezi Rajskou zahradou a Mahlerovými sady, třetí se nacházel na území bývalých Olšan a zahrnoval i několik žižkovských domů, které dnes patří k Libni. Čtvrtý z obvodů ležel v okolí Komenského náměstí, pátý bychom našli kolem dnešního Havlíčkova náměstí a šestý kolem Náměstí barikád. A konečně poslední z lékařských obvodů měl své místo u Obecního dvora, tedy v okolí hotelu Olšanka, a tam se nacházela „zvláštní záchranná stanice spojená se sborem hasičským“.
Vraťme se nyní k vývoji dvou opravdových nemocnic, které s Prahou 3 souvisejí. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady patří na rozdíl od Nemocnice na Žižkově k nejznámějším zdravotnickým zařízením u nás. Vinohradská nemocnice byla slavnostně odevzdána veřejnosti dne 11. května 1902 a měla k dispozici 103 lůžek situovaných v několika pavilonech. Další vývoj Všeobecné veřejné nemocnice císaře a krále Františka Josefa I., okresu Vinohradského a Žižkovského ovlivnila světová válka. Nemocnice byla trvale přeplněná a jejímu provozu nepomohlo ani přidělení části sousedního židovského chorobince. V padesátých letech minulého století se stala Vinohradská nemocnice výukovou základnou tehdy vznikající Lékařské fakulty hygienické Univerzity Karlovy (nyní 3. lékařské fakulty) a některá vysoce specializovaná oddělení, jako například plastická chirurgie, slouží dodnes pacientům z celé republiky.
Budova Nemocnice na Žižkově v Kubelíkově ulici byla postavena až o dvaadvacet let později, a to Všeobecně prospěšným stavebním družstvem Záchrana, jako svobodárna a noclehárna pro ženy. V roce 1936 byl objekt prodán Kongregaci milosrdných sester svatého Kříže, které objekt využily jako výchovný ústav pro dívky. Po vyvlastnění v padesátých letech tu bylo zřízeno sociální lůžkové zařízení Obvodního ústavu národní zdraví (OÚNZ) Praha 3, které se později proměnilo v nemocnici. Od roku 1994 ji provozuje firma SDI, s. r. o., přičemž se převážně orientuje na následnou lůžkovou péči.
Dnes působí na Žižkově několik poliklinik a velké množství státních i soukromých lékařů a společností.