Z čela příspěvkové organizace Za Trojku radní odvolali Magdu Danel jednohlasně na svém zasedání 6. listopadu. Jejich rozhodnutí přišlo jako blesk z čistého nebe, protože obecní kulturní „příspěvkovka,“ spravující kulturní stánky Atrium na Žižkově a Vozovna na Jarově, má prestižní zvuk u odborné veřejnosti, ale i u návštěvníků. Tým odvolané ředitelky převzal v roce 2015 nové kulturní centrum Vozovna u Pražačky, a během několika let z něj vytvořil úspěšné kulturní a společenské centrum. Většina loutkových představení i dalších programů je zde pravidelně vyprodána. Respekt odborníků i publika získala také změna programové koncepce Koncertní a výstavní síně Atrium na Žižkově. Kulturní stánek městské části dlouhá léta umělecky skomíral, pod dramaturgickým vedením týmu Magdy Danel začal získávat opět prestižní postavení v očích výtvarné i hudební obce. Organizace Za Trojku na Žižkov navíc přivedla největší tuzemskou událost ve světě loutkového divadla, mezinárodní festival Žižkovská loutka.
Příspěvková organizace navíc z vlastních rezerv a tržeb bez dotací od radnice zrekonstruovala počátkem rok Atrium.
„Radní pro kulturu Jana Belecová (Piráti – pozn. red.) a Tomáš Mikeska (STAN – pozn. red.) vyjadřovali průběžně spokojenost s výstavní, hudební i divadelní dramaturgií, ale zarážející ze strany obou radních byly nepodložené výtky k hospodaření. Poslední vyúčtování za třetí kvartál odevzdané v říjnu zřetelně dokazuje, že organizace hospodařila s vyrovnaným rozpočtem,“ uvedlo vedení příspěvkové organizace Za Trojku ve svém prohlášení k odvolání ředitelky.
V září v příspěvkové organizaci proběhla mimořádná finanční kontrola, která však nenalezla pochybení. Ještě před tím, v červnu, od vedení radnice dokonce aktuálně odvolaná ředitelka dostala mimořádné odměny za „iniciativní přístup v péči o svěřený objekt, za mimořádné úsilí při renovaci Atria a minimalizaci nákladů s ní spojených.“
Zdůvodnění nomenklaturním slovníkem
Její odvolání radnice nijak blíže neodůvodnila. V důvodové zprávě k usnesení rady, které podpořili zástupci všech koaličních stran, stojí, že „odvolání je navrženo na základě ztráty důvěry.“ „Ztráta důvěry“ je zprofanovaný termín z nomenklaturního slovníku bývalého komunistického režimu. Do českého zákoníku práce byl doplněn počátkem roku 1970 v souvislosti s normalizací, dnešní zákoník práce jej jako důvod výpovědi neuznává. Během normalizace po okupaci sovětskými vojsky však režim „ztrátu důvěry“ využíval k masovým politickým čistkám. Důvodem podle paragrafu o „ztrátě důvěry“ tehdy bylo, že člověk „narušil svou činností socialistický společenský řád a nemá proto důvěru potřebnou k zastávání dosavadní funkce.“
Mlčení radních
Na sociálních sítích, kde odvolané ředitelce vyjádřily podporu desítky lidí, následně radnice zveřejnila anonymní stanovisko, kde Magdu Danel obvinila ze závažných pochybení v nakládání s veřejnými financemi. „Jedním z důvodů odvolání je fakt, že paní Danel by nadále neměla mít dispoziční právo k bankovnímu účtu příspěvkové organizace s rozpočtem 10 milionů korun ročně,“ stojí ve stanovisku.
Žižkovské listy proto kontaktovaly místostarostu Tomáše Mikesku (STAN) a radní Janu Belecovou (Piráti) s dotazy, zda mohou specifikovat tato pochybení v nakládání s financemi a kvantifikovat škodu, která tím měla vzniknout. Oba dva na dotazy nijak nereagovali.
„Protože od léta 2019 docházelo vůči vedení Za Trojku k nepřiměřenému tlaku, pomluvám a nečistému jednání, jsme přesvědčeni, že odvolání ředitelky Magdy Danel bylo vykonstruováno a provedeno účelově, s překvapivou mírou arogance radních v dané gesci, vůči odborným pracovníkům,“ tvrdí ve svém stanovisku naopak zástupci Za Trojku.
Příspěvková organizace ve vzduchoprázdnu
Jak se navíc ukázalo, radnice nemá reálný plán, jak chod příspěvkové organizace Za Trojku v následujících dnech zajistit. V usnesení se hovoří o tom, že „do doby jmenování nového ředitele/ředitelky příspěvkové organizace Za Trojku bude funkci ředitele vykonávat ustanovený zástupce statutárního orgánu Mgr. Petr Vaňous, Ph.D. Uznávaný kurátor výstav, historik umění a vysokoškolský profesor, který v příspěvkové organizaci působí jako zástupce ředitelky, to však odmítl a postavil se na její stranu. Petr Vaňous v reakci na kroky radnice proti ředitelce Danel totiž rezignoval na svou funkci v příspěvkovce. Za Trojku tak od dnešního dne fakticky nemá vedení.
„Organizace se kvůli odvolání ředitelky ocitá v patové situaci, protože nelze pracovat na programu pro příští rok, a to včetně již vyhlášeného Open Call. Vzhledem k tomu, že došlo k náhlému odvolání ředitelky v polovině listopadu, je ohrožena kontinuita celé stávající programové koncepce Za Trojku i vyrovnaný rozpočet za čtvrtý kvartál,“ dodává ředitelka Danel.
Odvolání šéfky kulturní příspěvkové organizace Za Trojku přitom navazuje na sérii „čistek,“ kterou provedlo vedení starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) na žižkovské radnici. Nejdříve byl „odejit“ tajemníka úřadu Michael Vích, následně vedoucí odboru školství Jana Vargová a ředitelka Pečovatelské služby Prahy 3 Miroslava Oubrechtová.
„Je to další cílená čistka ze strany stávající koalice, nemám slov k tomu jak postupně ničí roky práce a energie, kterou jsme všichni věnovali Za Trojce. Vedení Praha 3 nemá dostatečnou náhradu a nejsou schopni pracovat s lidským potenciálem a zdroji. Dle mého je to naprostá ukázka diletantství a manažerské neschopnosti vést lidi a městskou část,“ uvedl lídr opozice a bývalý místostarosta Alexander Bellu (ODS).