Žižkovský masopust bude již podruhé končit před Viktorkou
Letošní masopustní veselí se bude odehrávat od soboty 1. března a vyvrcholí tradičním masopustním průvodem v úterý 4. března. Mezi masopustními akcemi se tak objeví koncert Kašpárka v rohlíku, skupiny Vltava, ale také taneční odpoledne „pro starší a pokročilé“, animované pohádky v Aeru či výtvarné workshopy.
Vyšel originální žižkovský kalendář na rok 2014
Samozvaný prezident Svobodné republiky Žižkov, kavárník, odborník na polské i balkánské prostředí a také milovník Žižkova. Na jméno Pavla Trojana jste mohli již mnohokrát narazit, mimo jiné i na stránkách Žižkovských listů v rubrice Z historie Prahy 3. Tentokrát se však pustil do tvorby kalendáře pro ty, kdo mají rádi staré pohlednice. A bez podpory radnice.
Video na neděli: Jenom voda
Krátký snímek režiséra Carlose de Carvalho je takřka ideálním na nedělní odpoledne. Do Lisabonu připlouvají po dlouhé cestě námořníci a setkávají se se svými blízkými. Všude se odehrávají na počest cestovatelů slavnosti, tance a ulicemi proudí radost. Jen malé prasátko je nějak smutné a ve svém rodném městě se najednou cítí neobvykle osamělé. Režisér a výtvarník v jedné osobě originálně pracuje s počítačovou animací, kdy vytváří až podivuhodně pokřivené barevné kompozice.
Špinavý trik jako manuál k Oscarovým úspěchům
Poslední snímek režiséra Davida O. Russella, retro kriminálku Špinavý trik (American Hustle), předchází pověst skvělého filmu. Ocenění z letošních Zlatých glóbů, deset nominací na Oscary hovoří samo za sebe – setkáváme se s výjimečným dílem. Může to však být i naopak?
Zapomenutý chrám
Pravoslavné kostely se dají v Praze spočítat na prstech jedné ruky. Rodilé Žižkovany může o to více překvapit fakt, že jeden z nich, s typicky ruskými pravoslavnými rysy, se nachází přímo v areálu Olšanských hřbitovů. Jedná se o chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice neboli Uspeninskij chrám. Druhý název vychází z faktu, že je zasvěcen Zesnutí (v ruštině „uspenije“) přesvaté Bohorodice. V turistických průvodcích po Praze ho bohužel nenajdete.
Projekt Music Infinity se přelévá do festivalu Spectaculare
Dramaturgický tým z Paláce Akropolis ztělesněný Josefem Sedloněm a Petrem Boháčem připravili první ročník festivalu Spectaculare, který do Prahy přiveze experimentální hudbu, současné pohybové divadlo, multimédia a vizuální umění. Festival se bude konat od 20. do 31. ledna na Nové scéně Národního divadla, v Paláci Akropolis, Centru současného umění DOX a ve Studiu Hrdinů – Veletržním paláci.
Přerušovaná soulož s Nymfomankou
Prolomit vlny, Idioti, Tanec v temnotách, Dogville, Antikrist či Melancholie – takřka v každém z předchozích snímků dánského režiséra Larse von Triera je zakódována určitá podoba filmového experimentu a hry s divákem. Ať už se jedná o manifest Dogma 95, kterým odvrhl veškerou filmovou umělost, divadelní stylizaci v Dogville či emočně muzikálově vypjatý Tanec v temnotách – Trier s pečlivým ovládnutím filmového řemesla znejisťuje do té míry, kdy ani my sami netušíme, kdy si z nás dělá legraci. Dvojfilm Nymfomanka tuto hru přesouvá i do mimofilmového světa.
Filmový tip: Holy Motors
Netradiční road movie, která nás proveze uličkami Paříže na sedadle podivuhodné limuzíny, je podvratným snímkem, jenž diváky zákonitě rozdělí na nesmiřitelné poloviny. Holy Motors, jež si na festivalu v Cannes vysloužily trojnásobný potlesk, totiž skrze režiséra Leose Caraxe nádherně provokují a elektrizujícím způsobem kladou otázku, co je vlastně film a vyprávění příběhů.
Povídka: Mimina na věži
Bylo to přímo nedávno. Poblíž židovského hřbitova na Žižkově žila taková divná paní. Nebyla to čistokrevná čarodějnice. Spíš vědma, i když čarování znala dost. A protože byla částečně i obyčejná ženská, zamilovala se. Ten, do kterého se zahleděla, byl Čert.
Povídka: Kafka v metru
„Tak takhle jsem se zamilovala do Prahy,“ říká Nika, podívá se z okna na noční Berlín a napije se vína. „Nejdřív metro, až pak Pražský hrad. Ale Vánoce, ty si nezamiluju nikdy.“ Její byt je malý, každé stěhování je o pokoj menší, protože Berlín je každý rok o něco dražší. Ale na víno je. A na jídlo a cigarety taky.
Jste nuly a stejně koupíte!
Na začátku je vždy leták nabízející za drobnou částku výlet například na zámek spojený s prezentační akcí a množstvím dárků. Aktéři jsou ale odvezeni do hospodského sálu, kde na ně čekají mladí muži v oblecích a řadou předražených zbytečností. Nátlak začíná.
Jeden musí z kola ven aneb výborný špionážní film
Ostře řezaný špionážní thriller s exkluzivní hereckou sestavou. Žánr špionážních snímků bývá často spojován především s postavou neohroženého britského agenta Jamese Bonda či jeho aktualizované verze v podobě stále unikajícího Jasona Bournea. Filmová adaptace novely Jeden musí z kola ven (1974) spisovatele Johna le Carrého ale ukazuje svět zpravodajských služeb v trochu jiném světle.
Konec mecenášů v Čechách?
V adventním období se sklony k solidaritě a nezištné pomoci násobí. Je nepochybným faktem, že se v různých sbírkách vybere nemalé množství prostředků. Tento čas však vybízí i k obecnější úvaze o tom, co pro Čechy znamenají pojmy jako filantropie či štědrost. Jak je to tedy s naší ochotou podporovat potřebné? Proč se bohatí málokdy stávají mecenáši? A je mecenášství tak neproblematické a ušlechtilé, jak se na první pohled zdá?
Lov lososů v Jemenu
S jemenskou pouští byste si spojili spíše výlet na velbloudech než lov táhnoucích lososů. S velkým kapitálem se však i zdánlivě nemožné přesouvá do kategorie teoreticky proveditelné. Jak se plave proti proudu v adaptaci stejnojmenného knižního bestselleru Paula Tordayho v režii švédského režiséra Lasse Hallströma?
Žižkovské lazarety a špitály
„Celkové poměry zdravotní jsou v městě Žižkově uspokojivé. Ač město jest jednak hustě zalidněno, veřejných sadů uvnitř města málo a jednak valnou většinou chudší – řemeslnickou a dělnickou třídou obydleno, přece nakažlivých nemocí nevyskytuje se percentuelně více, než v jiných městech.“ Toto veskrze pozitivní a historicky vzácné svědectví pochází z pera autorů knihy Město Žižkov, která pánům Srbovi a Houbovi vyšla v roce 1910.
Historie podnikání na Žižkově
Oblast soukromého podnikání na území dnešní Prahy 3 by si zasloužila několik obsáhlých knih. Proto se pokusíme zaměřit na několik vybraných míst sloužících kdysi k podnikání, která se zachovala do dnešních dnů, i když v pozměněné podobě.
Boží Thor podruhé
Známé komiksové vydavatelství Marvel se před lety rozhodlo, že již nebude prodávat práva na své superhrdiny, jež mnohdy končili v naprosto příšerných snímcích. Marvel však založil vlastní filmové studio, do produkce blockbusterů se vrhl po hlavě a od té doby fanoušky každého půl roku zásobuje novým snímkem ze svého universa. Tentokrát se vrací ke „kladivounovi“ Thorovi, který opět zachraňuje celý svět.
Všechno nejlepší, milé Aero!
Kino Aero slaví 80 let od svého založení a 15 let své novodobé existence. Je posledním klasickým fungujícím kinem na Praze 3 a do jisté míry je jeho živelná přítomnost malým zázrakem. Pojďme se krátce projít stoletou historií filmových projekcí na Žižkově.
Nová galerijní čtvrť
Ze Žižkova se stává čtvrť zaslíbená galeriím. K řadě dosavadních výstavních prostorů se totiž aktuálně přidal další – a ne ledajaký. Jedná se o jednu z nejprestižnějších soukromých galerií dneška – Hunt Kastner, která do Bořivojovy ulice přesídlila z Letné.
Revolucionářský blockbuster
Pro hollywoodskou továrnu na sny jsou letní prázdniny jedním z nejdůležitějších období. Léto je již roky spojeno s opulentními filmy přetékajícími vizuálními triky, na které se obvykle snáší kritika z pozice jejich tuposti (viz například série Transformers). Do science fiction Elysium (2013) však překvapivě vstoupily levicové myšlenky.