Na majitele domů a bytů v Praze 3 dopadne tvrdší daň z nemovitosti, která nemíří do kasy státu, ale přímo obcím. Pražský magistrát v této souvislosti ponechal volbu na jednotlivých městských částech, stanovil jim mantinely, které jim umožnily nechat daňovou zátěž na současné úrovni, nebo zvýšit až na dvojnásobek oproti současnosti.
Došlo tak k tomu, že daň z nemovitosti v metropoli bude v budoucích letech diametrálně odlišná. A lišit se nebude podle toho, zda bydlíte v centru, či na periferii, ale podle politické reprezentace v městské části. Zatímco některé městské části pod vedením ODS či TOP 09 navýšení odmítly, jiné prosazovaly maximální zvýšení. Mezi nimi například Praha 1 a 7, kde vládne iniciativa Jana Čižinského Praha Sobě. A mezi pražské obvody, které budou z kapes daňových poplatníků žádat maximální odvody je také třetí městská část.
„Ukazuje se, že současná koalice na žižkovské radnici i ve vedení metropole prosazuje jednoznačně levicovou politiku. Po letošním skokovém zvýšení ceny nájemného v obecních bytech a navýšení cen parkování je 100procentní zdražení daně z nemovitosti dalším útokem na peněženky daňových poplatníků,“ kritizuje rozhodnutí radnice předseda opoziční ODS na Praze 3 Alexander Bellu.
V praxi maximální navýšení daně bude u stometrového bytu představovat asi 1200 korun. Místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl to považuje pro majitele nemovitostí za „neznatelnou částku.“
Pirátský místostarosta tvrdí, že je k tomuto kroku donutily „bývalé pravicové vlády“ na žižkovské radnici, které, přestože po sobě nezanechaly dluhy, vytvořily podle něj zapojením výnosů z privatizace do rozpočtu „strukturální deficit,“ kvůli němuž teď Ptáčkovo vedení musí zvýšit daně.
„My budoucím generacím vrátíme prosperující radnici s rozpočtovým přebytkem, našetřené rezervy a efektivní úřad,“ prohlásil místostarosta Štrébl na sociálních sítích.