Spolek pro Slovanskou epopej v Praze (SSEP), který spojuje odborníky zabývající se slavným dílem Alfonse Muchy, zaslal primátorovi Zdeňku Hřibovi otevřený dopis, ve kterém jej i zastupitele žádají, aby odmítli plán na přesun souboru dvou desítek pláten do Moravského Krumlova. Přesun souboru obrazů, který umělec věnoval Praze, zpět do dlouholetého „exilu“ který vybral Muchově dílu v 50. letech komunistický režim, začátkem září bez jakékoliv konzultace s odborníky a i přes nesouhlasné stanovisko ředitelky Galerie hl. m. Prahy Magdaleny Juříkové schválil těsnou většinou Výboru pro kulturu zastupitelstva HMP a doporučil zastupitelstvu s plánem souhlasit.
„Slovanská epopej má význam nejen pro Pražany a bude mi ctí, pokud pomůže k rozvoji naší kultury v místním regionu,” uvedla k tomuto rozhodnutí radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě). S tím však zásadně nesouhlasí odborníci.
„Po mnoha letech trpělivé práce desítek historiků umění, restaurátorů, ale i architektů, památkářů, právníků či archivářů, stejně jako po vynaložení mnoha milionů z rozpočtu města na péči o toto dílo, přichází absurdní a nepochopitelné rozhodnutí některých představitelů města tyto aktivity zmařit a významné dílo našeho nejuznávanějšího umělce ve světě opět pohřbít v neatraktivním prostředí zchátralého zámku, který má navíc projít mnohaletou nákladnou rekonstrukcí,“ píše ve svém dopise spolek, který sdružuje mimo jiné příbuzné Alfonse Muchy, ale také restaurátory slavného díla, historiky umění či bývalého pražského radního pro kulturu Ondřeje Pechu.
Odborníci společně s vnučkou umělce Jarmilou Mucha Plockovou, vyjadřují svůj zásadní nesouhlas s návrhem na přesun díla zpět do zámku v Moravském Krumlově, kde bylo z nedostatku jiných možností po dlouhou dobu deponováno. Podle nich je naopak povinností všech Pražanů i představitelů metropole intenzivně hledat cestu k adekvátnímu umístění díla v hlavním městě, k němuž se svým duchovním poselstvím hlásí.
Moravskokrumlovský zámek podle nich i po úpravách několika vnitřních prostor, neumožňuje a nikdy neumožňoval prostorově důstojnou, logickou a moderní expozici celého cyklu tak, jak ji sám autor zamýšlel. Upozornili v této souvislosti, že areál na jižní Moravě je ve značně zdevastovaném stavu a vyžaduje mnohaletou, finančně nákladnou rekonstrukci.
„Bez této rekonstrukce, ani v jejím průběhu, není možné vystavit v tomto areálu takto vysoce hodnotné dílo a zaručit bezpečné a stabilní prostředí expozice. Z odborného hlediska se jedná o souběh dvou naprosto neslučitelných aktivit,“ uvedla historička umění a předsedkyně Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků Vlasta Čiháková Noshiro.
Spolek proto pražské komunální politiky vyzval, aby přesun Slovanské epopeje rozhodně zamítli, zvolili pro dočasnou expozici díla Zbraslavský zámek či holešovické výstaviště a bezodkladně obnovili práce na jednom z nejrychleji realizovatelných dlouhodobých řešení, za které považují rekonstrukci a dostavbu holešovického Lapidária.
Muchovu epopej se v minulosti pokoušela získat pro Prahu 3 také bývalá starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Předchůdkyně a stranická kolegyně starosty Jiřího Ptáčka před třemi lety na výstavbu výstavní síně na Vítkově dokonce uspořádala veřejnou sbírku.