Po zdražování parkovného, obecních nájmů i skokového růstu daně z nemovitostí se Ptáček a spol. rozhodli vytahovat peníze z kapes obyvatel Prahy 3 i přes lékařské služby. Vymysleli nové nájmy, stejné pro „komerční“ medicinské obory i pro ty chudé, které často díky tomu, že jsou placeny výhradně z veřejného pojištění, zase tak rentabilní nejsou. A dali doktorům, kteří se na Praze 3 etablovali a pomáhali lidem často po desítky let, ultimátum – ber nebo vypadni! Žádná diskuse, žádný ohled na specifičnost toho či onoho oboru.
A těm, kdo na diktát nechtěli přistoupit, dali výpověď. V době, kdy celý zbytek republiky celému lékařskému stavu děkoval, za všechno, co obětavě řeší v souvislosti s pandemií COVID-19, kdy praktici i specialisté na poliklinikách suplovali práci zahlcených nemocnic, které bojovali o životy tisíců nakažených virem, na žižkovské radnici páni konšelé seděli a vymýšleli, jak vyhnat lékaře z jejich ordinací. Zatímco Babiš pod tlakem veřejného mínění sliboval jak doktorům a sestřičkám přidat, starosta Ptáček ve stínu seděl, a hlavou mu šrotovalo, jak zdravotnické služby na Žižkově, co nejvíce „podojit.“
Dopadlo to tak, že větší část lékařů se podvolila a smlouvy podepsala, menší, která si nové podmínky nemůže dovolit, chce od radnice marně pochopení. A nejde jen o výši nájemného, které radnice některým zvedla o osmdesát procent, často se jim nevyplatí podmínky, jež třeba neumožňují smysluplně investovat do drahého zařízení ordinací. Jediný z Ptáčkovy koaliční rady, kdo s nimi o tom byl ochoten vyjednávat, byl místostarosta za Zelené Ondřej Rut. Toho ale kolegové z TOP 09, STAN a od Pirátů na jednání rady přehlasovali.
Nemá smysl zde dopodrobna pitvat argumenty obou stran v tomto sporu. A nejde nám ani o to zastávat se „chudáků“ doktorů. Jde o to, že starosta Ptáček se svými kolegy svojí hloupou a dryáčnickou politikou opět poškozuje všechny normální lidi v Praze 3. Tím konečným poškozeným bude totiž nakonec občan. Ten to vyšší nájemné pro doktory ve finále zaplatí. Buďto ze své peněženky při návštěvě lékařů, jak ukazuje již reálný fakt, že třeba stomatologové prostě obratem vyšší nájmy promítli do zvýšení cen svých služeb (Bude to, zkrátka, stejné jako u nájemníků soukromých domů, kteří od radnice „koupili“ zvyšování daně nemovitostí tím, že jim to majitelé promítli do nájemného a služeb).
Anebo to zaplatí zhoršením dostupnosti lékařské péče u těch specialistů, kteří raději odejdou a na Ptáčkova ultimáta nepřistoupí. Prostě za nimi budou muset cestovat přes půl Prahy anebo, pokud se již rozhodli pro definitivní konec, ztratí jejich služby nadobro.
A co získají za peníze, které přitečou do radniční kasy? Téměř jistě zase nic, jako vždycky za poslední roky. Získali snad obecní nájemníci, kterým zvedl Ptáček nájemné v roce 2019 o něco lepší péči o domy, kde bydlí? Nebo řidiči zvýšením cen v parkovacích zónách více parkovacích míst v ulicích Prahy 3? Logika, že zvýšení „berní,“ musí politik voličovi vykompenzovat investicí do zlepšení, či alespoň do řešení problému, z politických kuloárů na radnici v Praze 3 už dávno vysublimovala.
Od roku 2010, kdy se do čela radnice postavila v Praze 3 TOP 09, která jí vládne dodnes, konšelé rozpustili prakticky vniveč miliardovou rozpočtovou rezervu od svých předchůdců, zaplatili si z eráru nezvyklé množství poradců, kteří tráví moře času „komunikací“ na sociálních sítích. Koaliční politici si za Ptáčka začali vyplácet mimořádné pracovní odměny za sezení v komisích a výborech, za něž se historicky žádné peníze neplatily. A ještě s absurdními odůvodněními typu, že jsou empatičtí, či za to, že mají „citlivý přístup k občanům.“ Nebo, že v práci musejí poslouchat při posuzování žádostí veřejnosti „tragické příběhy“ občanů.
To není legrace, podívejte se do oficiálních důvodových zpráv k penězovodům z kapes daňových poplatníků do kapes komunálních politiků. Obava, že stejným způsobem skončí i peníze, které navíc připutují od pacientů přes lékaře do obecní kasy, jsou proto jistotou.