Plány nového vlastníka „prvního pražského mrakodrapu“ ze 30. let minulého století na přestavbu funkcionalistického paláce vyvolaly protesty památkářů, architektů a historiků již po svém představení. Podle nich plánované nástavby na budově, či zástavba dvora budovy spolu s dalšími úpravami radikálně poškodí historickou hodnotu stavby, kterou vyprojektovali slavní prvorepublikoví architekti Josef Havlíček a Karel Honzík, členové legendárního Devětsilu.
Developerovi plány dokonce vyvolaly ostrý spor mezi památkáři. Zatímco Národní památkový ústav (NPÚ) začal proti přestavbě bojovat, odbor památkové péče magistrátu vydal developerovi souhlasné stanovisko. Tím dostal zelenou developerův plán, protože podle správních pravidel památkový ústav představuje v řízení poradní orgán, zatímco stanovisko pražských památkářů je závazné.
Překvapivé rozhodnutí úřadu, v jehož čele stojí primátor Zdeněk Hřib (Piráti), se památkový ústav pokusil ještě zvrátit iniciativou na zpřísnění památkové ochrany domu, tu však ministerstvo kultury zastavilo právě s poukazem na vstřícný postoj hlavního města.
„Magistrát hlavního města Prahy vydal závazné stanovisko, ve kterém povolil poměrně razantní přestavbu Domu Radost v Praze. Proto je nyní posuzování návrhu prohlásit Dům Radost za národní kulturní památku bezpředmětné,“ uvedla podle tisku Ivana Awwadová z tiskového oddělení ministerstva kultury.
Úřad primátora Hřiba přitom nechce svůj postup, kterým otevírá developerovi cestu k radikální změně funkcionalistické památky, která změní výrazně i samotné její proporce, nijak komentovat. „Řízení ve věci není dosud ukončené, a proto se k němu nebudeme zatím blíže vyjadřovat,“ řekl mluvčí Prahy Vít Hofman.
„Je to nešťastné, nekompetentní a nebezpečně precedentní rozhodnutí, které jasně naznačuje, že se litera zákona dá ohýbat podle potřeb investorů. Může odstartovat řadu velmi nepříjemných kauz v obdobně laděných projektech,“ komentoval pro Mladou Frontu Dnes případ Domu Radost historik umění Jakub Potůček.
Deník v této souvislosti připomíná, že to není poprvé, kdy se radikálně liší stanoviska odborníků NPÚ a odboru památkové péče magistrátu k jednotlivým stavbám. Praha je podle odborníků nakloněna radikálním zásahům investorů do památkových staveb. „Hrozí tím nejen zánik jednotlivých památek, ale v dohledné době také zařazení Pražské památkové rezervace ze seznamu UNESCO,“ upozornil Josef Štulc z generálního ředitelství NPÚ.
„Jednotlivé případy, kdy v metropoli některé památky mizí anebo procházejí výraznou proměnou, mají podle kritiků chronicky podobný průběh. NPÚ vydá zpravidla negativní odborné vyjádření. Ze zákona musí být slyšen také výkonný orgán, tedy odbor památkové péče magistrátu,“ tvrdí MF Dnes.
„Ano. Developeři dělají jen svou práci. Chyba je ovšem v tom, že jejich naddimenzovaným záměrům nečelí orgány, kterým to ukládá památkový zákon. Třeba odbor památkové péče pražského magistrátu. Přijímají zde i dobrozdání nezávislých expertů, ale ta jsou královsky placena developerem. Nechci spekulovat, co je na pozadí postojů odboru. Ale už je notorické, že přebijí stanovisko NPÚ,“ tvrdí památkář Štulc podle deníku.
„Ve vztahu památkářů z NPÚ a pražského magistrátu obecně platí, že ti druzí pod heslem rozvoje Prahy investorským záměrům umetají cestu. Mám někdy pocit, že se ten odbor památkovým nazývá jen omylem,“ uvedla ke sporům památkářů Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu.