„Nákladové nádraží je unikátní komplex funkcionalistických budov, jejichž revitalizace půjde zcela ve světovém trendu přetváření industriálních ploch,“ řekl na úvod tiskové konference ministr kultury Daniel Herman. Úkolem všech subjektů, tedy Ministerstva kultury, Hlavního města Praha, Městské části Praha 3, Českých drah, a.s. a Žižkov Station Development, a.s. by dle primátora Tomáše Hudečka měla být především vzájemná shoda, aby mohla památka opět dýchat životem. „Revitalizace NNŽ bude jeden z největších projektů tohoto typu v ČR,“ uvedl investor Luděk Sekyra, „a v současné chvíli bude probíhat snaha integrovat památku do komerční rezidenční části projektu. Jsem rád, že dnes to touto dohodou začíná.“
Podpis všech zúčastněných je však spíše gestem, v současnou chvíli není zpracován žádný projekt, který by například předjímal finanční nákladnost revitalizace, její architektonickou podobu či které instituce by se mohly na Žižkov přestěhovat. „Vznikla pracovní skupina, do které každý delegoval svého zástupce,“ vysvětlil zástupce starostky Matěj Stropnický, „a tato pracovní skupina má dotáhnout takzvaný master management plán, jenž popíše, jak bude revitalizace probíhat. V průběhu června tak budou známy první výsledky,“ dodal Stropnický.
Inspirací pro NNŽ může být například revitalizace ve Vítkovicích, kde vzniklo multifunkční centrum ve spolupráci kraje, samosprávy a vlastníka. Prvním problémem, který před pracovní skupinou stojí, je nalezení právního rámce převodu majetků z ČD na odpovídající subjekt tak, aby ČD dráhy jako akciová společnost neporušily zákon. V otázce využití veřejnými institucemi se tak nabízí například nedaleko sídlící Národní filmový archiv, který by zde vybudoval dva kinosály, a který již spolupracuje na kulturních akcích, jež na NNZ od začátku dubna probíhají.