Podle náměstkyně za Zelené je to dobrá cesta, jak řešit situaci s chátrajícími budovami. „Jako jednu z možností vidím squatting. Kdyby městské části věděly, že když nechají dům dlouho prázdný, budou konfrontovány se squattery, daly by si více pozor na liduprázdné budovy. Zároveň mohou být squatteři místu prospěšní,“ řekla náměstkyně primátorky.
Prvním krokem by podle Petry Kolínské měla být legalizace squattingu. „Právní úprava by měla umožnit využití objektu, pokud je dlouhodobě prázdný a chátrá. Squatteři by však nesměli obtěžovat okolí, museli by se postarat o odpadky, požární bezpečnost a respektovat svou dočasnost,“ vysvětlila svou vizi.
Legalizace obsazování prázdných budov by se podle jejích představ v první fázi měla zaměřit na objekty, které patří státu, samosprávám a státním organizacím. „Abychom šli soukromým vlastníkům příkladem,“ dodala pražská politička.
Proti představám Petry Kolínské se však ostře ohradili její kritici, mimo jiné i žižkovský místostarosta Alexander Bellu (ODS).
„Doufal jsem, že po měsíční dovolené v Indii přestane paní Kolínská vymýšlet nesmysly a začne konečně pracovat. Ale ono je to snad ještě horší než předtím,“ uvedl Bellu a pozastavil se nad tím, proč squatterům politička nenabídne vlastní byt místo nemovitostí, které ve své funkci spravuje.