Plány developera a nového majitele fotbalové Viktorky Martina Loudy na dolním Žižkově se začínají komplikovat. Na sklonku uplynulého roku zastupitelé městské části Praha 3 odmítli jeho požadavek, aby mu obec prodala fotbalový stadion se souvisejícími pozemky, nyní se vzedmula poměrně mohutná vlna odporu mezi odborníky na urbanismus a architekturu proti záměrům přestavby prvorepublikového „mrakodrapu“ Všeobecného penzijního ústavu z pera funkcionalistických architektů Josefa Havlíčka ani Karla Honzíka, který se společníky koupil krátce před tím, než majetkově vstoupil do žižkovského fotbalu.
Odborníci totiž upozorňují, že rozsah i způsob přestavby, který developeři prosazují, by nenávratně poškodil památkovou hodnotu domu, která je evropských rozměrů. Podle profesora architektury Petra Vorlíka by dokonce navržená přestavba funkcionalistického domu měla za důsledek ztrátu statutu kulturní památky. Odborníkům i památkovému ústavu se nelíbí, že developer plánuje zastavit části dvoru, změnit siluetu a výšku některých křídel budovy, a také změnu fasády a vnitřních prostor.
Historik Jakub Potůček z ČVÚT, který je členem komise pro památkovou ochranu Národního památkového ústavu, dokonce v souvislosti s plány developerů hovoří o tom, že „dominantu Žižkova čeká přestavba rovnající se vestavbě hypermarketu mezi dvě nádvoří Pražského hradu.“
„Vykucháním pravé části parteru a zastavěním všech dvorů (dva se mají změnit v trendy nákupní galerii a třetí v zahradu maskující vjezd do podzemních garáží) má přijít ještě celkové navýšení budovy. O dvě patra narostou obě vedlejší křídla, o jedno pak vstupní trakt,“ vypočítává historik Potůček nejspornější plány investora.
Podle něj má moderní česká architektura maximálně deset staveb, které v době svého vzniku vzbudily silnou mezinárodní odezvu. A největší pozornosti z nich se dočkal právě Všeobecný penzijní ústav, který byl na tehdejší poměry s třiapadesáti metry výšky považován za mrakodrap.
„Proč by měla na úkor architektonického unikátu vzniknout další nákupní galerie, v tomto případě mrzačící jednu z nejlepších prací evropského funkcionalismu?“ ptá se Potůček.
Se záměrem developerů naopak vyslovil souhlas památkový odbor pražského magistrátu, zelenou jim v srpnu dala také rada městské části Praha 3, která v této souvislosti požádala investora, aby „zahájil jednání s panem místostarostou Tomášem Mikeskou o příspěvku na veřejnou vybavenost, technickou infrastrukturu nebo veřejné prostory na území MČ Praha 3.“ Proti se však postavila na žižkovské radnici komise pro urbanismus, která požaduje hledání citlivějšího přístupu k historické památce a vedení radnice požádalo, aby svůj souhlas s přestavbou přehodnotilo.