Na rekonstrukci nádraží se má podílet jak hlavní město, které získá asi třetinu budovy, ministerstvo kultury, sekyra Group i další instituce. Podle memoranda, podepsaného zainteresovanými stranami by se budova s okolím měla proměnit ve významné středisko celoměstského významu.
„Úpravy povedou ke vzniku zřejmě největšího uzavřeného veřejného prostoru s přiléhajícím náměstím a parkem v Praze. Výsledkem naší spolupráce bude vytvoření kulturně-společenských prostor celoměstského významu,“ uvedl Luděk Sekyra, předseda představenstva společnosti Sekyra Group, která se má na rekonstrukci podílet.
Developerská firma v okolí plánuje v okolí památkově chráněné stavby postavit společně s dalšími investory, kteří vlastní další pozemky novou čtvrť Žižkova pro 15 tisíc lidí. Dopravní spojení do nového centra kolem této kulturní památky pak zajistí nová tramvajová trať.
Samotná budova nádraží pak má sloužit hned několika účelům. V čelním traktu má sídlit Národní filmový archiv, který sem má přesunout nejen odborná pracoviště a archiv, ale i kino Ponrepo. V části křídla vlastněného městem pak má vzniknout mimo jiné nová škola.
Původně celý funkcionalistický objekt, pro který se hledá využití přes deset let, mělo získat za 600 milionů hlavní město. To však z koupě, kterou prosadil tehdejší radní Matěj Stropnický, vycouvala s tím, že město od Českých drah koupí jen část.
Budoucnost nádraží, které nefunguje od roku 2002, se řeší bezvýsledně roky. Původně mělo být zbouráno, nakonec jej však ministerstvo kultury prohlásilo památkou. Memorandum k jeho budoucímu využití, které v pátek podepsaly zainteresované strany, není prvním obdobnou dohodou. Obdobné memorandum přijali již stejné instituce před osmi lety, k řešení budoucnosti historické stavby však nevedlo. Všechny plány zatím ztroskotaly na obřích nákladech na rekonstrukci objektu, jehož využití je limitováno památkovou ochranou. Ty se odhadují na 3 miliardy korun.