Novým provozovatelem farmářského tržiště třetí městské části na náměstí Jiřího z Poděbrad se stala firma World Producion, společnost Archetyp, která Jiřák provozovala posledních sedm let, skončila na druhém místě. Ihned po oznámení výsledků se strhnul kolem tohoto výsledku ostrý konkurenční i politický boj.
Paradoxně jej rozpoutala především opoziční Strana zelených, která se v minulém volebním období, kdy se na vládě na žižkovské radnici podílela, snažila dlouholetého provozovatele farmářského tržiště Prahy 3 z Jiřáku vystrnadit. V roce 2014 totiž radnice poprvé oznámila svůj úmysl vypsat na provoz oblíbeného tržiště výběrové řízení a tehdejší místostarosta (a dnešní předseda Strany zelených) Matěj Stropnický si při zdůvodnění nebral žádné servítky: „Archetyp jsou zlodějíčci, které k nám přivedla ODS. Neplatí žádný nájem za nic na Jiřáku, a kdyby bylo jen na mně, už jsme se rozloučili.“
Narážel tak na fakt, že v roce 2014, kdy Archetyp s provozováním farmářského tržiště začínal, ovládala radnici jednobarevná vláda ODS. Výběru provozovatele tehdy nepředcházelo žádné poptávkové ani výběrové řízení, radní tehdy jednoduše farmatrhy „přiklepli“ za velmi vstřícných podmínek sdružení Archetyp. Jejich součástí bylo vybavení tržiště stánky za peníze daňových poplatníků, na účet radnice běžela jejich údržba i provoz mobilního sociálního zařízení a dalších provozních nákladů. Archetyp na uspořádání každého trhu naopak inkasoval od radnice peníze. Jinými slovy - zatímco zisky z trhů inkasoval provozovatel, radnice nesla většinu nákladů spojených s provozem.
ODS tehdy kritizované nastavení podmínek pro provozovatele hájila především tím, že v roce 2010, kdy se farmářský prodej na Jiřáku spouštěl, nikdo nevěděl, jakého zájmu veřejnosti se v hlavním městě farmářské trhy dočkají. „ Archetyp jsme jako organizátora vybrali hlavně pro jejich vazby na zemědělce a producenty. Bylo to v době, kdy nikdo nevěděl, jaký tato myšlenka bude mít úspěch. Pro nás byla hlavní podpora českých producentů a pravidelná služba pro občany,“ hájil postup radnice bývalý místostarosta za ODS Pavel Sladkovský.
Vedení radnice v čele se starostkou Hujovou (TOP 09) nakonec tehdy uzavřelo s provozovatelem Jiřáku dvouletou smlouvu, ve které se Archetyp zavázal hradit statisícový měsíční nájem. Tehdejší smlouva skončila v polovině letošního roku a byla o půl roku prodloužena. Mezitím radnice vypsala na provoz farmatrhů tendr, do kterého se přihlásila pětice uchazečů. A v něm Archetyp porazila právě společnost World Production.
Cena nerozhodovala
Výsledky tendru i jeho podmínky dnes napadá původní provozovatel tržiště, společnost Archetyp. „Jediným hodnotícím kritériem bylo takzvané subjektivní hledisko hodnotitelů, nic více. Cena za nájemné byla předem pevně zakotvena. Na cenu se tedy nesoutěžilo a nesoutěžilo se ani na jiný objektivní pilíř, podle něhož by bylo možné spravedlivě a transparentně nabídky posoudit,“ tvrdí dnes zástupce Archetypu Jiří Sedláček. Faktem ovšem je, že před vyhlášením výsledků se proti vypsaným podmínkám nijak neohradil a činí tak až nyní, kdy zvítězila jeho konkurence.
Napadá tak, že cenové podmínky zůstaly stejné, za jakých provozoval tržiště Archetyp. „Chceme, aby farmářské trhy na Jiřáku lidem nabídly ještě lepší sortiment a nové služby, které trhy oživí a zvýší jejich atraktivitu. Pokud by rozhodujícím kritériem byla primárně cena nájemného, pak by ji logicky provozovatel musel promítnout do ceny nájmu farmářům a ti do ceny nabízených produktů. Proto jsme se rozhodli podmínky ponechat stejné a zabývat se tím, jaké služby za těchto kritérií uživatelům tržiště zájemci o provozování nabídnou,“ uvedl zástupce starostky Alexander Bellu.
A zde nový provozovatel nabídnul benefity, které mají mířit přímo na občany městské části. Farmářské trhy, které zřídila městská část Praha 3, slouží samozřejmě návštěvníkům z celé metropole, a zde v projektu našel nový provozovatel způsob, jak oslovit konkrétní uživatele ze Žižkova a Vinohrad. Vedle rozšíření tematických akcí, asistovaných služeb pro tělesně postižené a firemních snídaní totiž slíbil zavést výhody, které míří přímo na občany městské části Praha 3. Jednou z nich je podle tiskové zprávy World Production sleva pro nakupující seniory, další pak bezplatné dodávky farmářských produktů příspěvkovým organizacím Prahy 3, které se zabývají poskytováním sociálních služeb, a do školních jídelen.
Další výhradou, kterou oponenti novému provozovateli, respektive radnici, jež jej vybrala, vyčítají je, že se jedná o nově založenou firmu bez historie. World Production jako společnost totiž zjevně vznikla ve „firemní líhni“ a její současný majitel Radek Franc jí koupil před několika měsíci. Že se jedná o účelově získanou právnickou osobu k provozování farmářského tržiště ostatně ani nezakrývá. Odborné reference doložil prostřednictvím svého strategického partnera – společnosti CH Catering, která vedle cateringových služeb také pořádá prezentace regionálních produktů a podílela se mimo jiné na organizaci veletrhu Země živitelka. Vedle celé řady dalších aktivit však CH Catering poskytuje také služby žižkovské radnici a v minulosti zajišťoval například také organizaci Žižkovského masopustu a Vinohradského vinobraní, které pořádá radnice.
Trhy se bude zabývat mimořádné zastupitelstvo
Obecní tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad dnes patří k nejprestižnějším farmářským trhům v Praze. Jeho provozování je lukrativním podnikáním, jeho podoba pak s ohledem na počet obyvatel Prahy 3, kteří jím pravidelně projdou, významnou politickou kartou v komunální politice. To koneckonců vidíme aktuálně na stanovisku Strany zelených, kteří s dvojitou piruetou provedli názorový obrat o 180 stupňů a zuby nehty brání „zlodějíčky z ODS.“ To také vysvětluje petiční akce, které spustili lidé kolem Archetypu.
Petici podepsaly přes čtyři tisícovky lidí a starostka Hujová slíbila svolat mimořádné zastupitelstvo.To by mělo proběhnout počátkem roku 2017.