O oblíbené tržiště se strhnul konkurenční boj poté, co na přelomu roku ve výběrovém řízení zvítězil jiný nájemce, než spolek Archetyp, se kterým městská část rozjížděla tržiště Jiřák před sedmi lety. Archetyp se svými podporovateli napadl výběrové řízení jako netransparentní, o sto osmdesát stupňů obrátila svůj názor také opoziční Strana zelených, která dříve Archetyp označovala za „zlodějíčky ODS“ a soutěž na provozovatele sama prosazovala. Radnice se nakonec v této atmosféře rozhodla organizovat trhy a vybírat nájemné od farmářů bez komerčního zprostředkovatele a pověřila před několika týdny svou obecní firmu Správa zbytkového majetku (SZM).
Ta otevřela brány tržiště Jiřák právě dnes. Podle předsedy představenstva SZM Tomáše Kalivody (ODS) poběží tržiště v „plnoformátovém“ režimu se všemi obsazenými stánky.
„Vše od začátku poběží naplno. Frekvence tedy bude stejná, jako bylo zvykem v minulých letech a jako bude na jaře a v létě. 4 dny v týdnu středa, čtvrtek, pátek a sobota. Snažili jsme se zachovat kontinuitu trhů, a proto jsme primárně oslovovali prodejce, kteří na trzích již dříve působily. Až na drobné změny půjde z osmdesáti procent o producenty, které zákazníci dobře znají,“ uvedl šéf obecní akciovky.
Jeho slova potvrdil již první tržní den, kde nebyla ve složení stánků a sortimentu poznat změna oproti stavu před převzetím obecního tržiště do „úředních rukou.“ Jak dodal Kalivoda, zájem o prodej na obecním farmářském tržišti Prahy 3 projevilo do dnešního dne přes 130 producentů. To množství, ten zájem nás překvapil a máme plné ruce práce s tím všechny žádosti projít,“ poznamenal.
Radnice v koncepci trhů neplánuje žádnou revoluci ani v budoucnosti. V první fázi se chce zaměřit na změny v oblastech, kde v minulosti docházelo k porušování pravidel. Důraz proto bude kladen například na důsledné dodržování parkování u trhů, které sousedí se školou, a kde za minulého provozovatele docházelo k porušování platných pravidel.
Ve zrušeném výběrovém řízení na provozovatele se objevil nápad na zavedení benefitů a výhod pro občany a instituce z Prahy 3. Právě tuto myšlenku chce převzít i obecní akciovka. „Zaznamenali jsme nápad na zavedení slevy na zboží pro důchodce a dodávání čerstvých farmářských produktů do škol. To nám přijde jako skvělý nápad a jakmile se trhy zaběhnou, budeme zvažovat i zavedení těchto vylepšení. Určitě chceme zisk z pronájmu stánků investovat zpátky do trhů, nebo do zvýhodnění pro občany MČ,“ potvrdil Tomáš Kalivoda.
Žižkovská radnice si nepřipouští, že by se mohly potvrdit prognózy opozice a bývalého provozovatele o rapidním poklesu kvality trhů pod obecní správou. „Kolem změny v provozovateli trhů se strhla velká bouře. Je nutné si uvědomit, že opozice je proti kterémukoliv kroku radnice již z podstaty a předchozí provozovatel trhů přijde o zisky. A dle našich propočtů, a nyní již i reálných čísel z rozjetí trhů, se jedná o výdělečný business. Naprosto rozumím předchozímu provozovateli, že se brání všemi prostředky, ale myslím si, že je velmi dobře, že trhy bude pořádat sama radnice, protože tyto zisky mohou městské části zůstat a být investovány zpět do rozvoje,“ uzavřel Tomáš Kalivoda.