
Tenkrát na Žižkově: Unikátní fotky Karla Cudlína můžete vidět do pátku
Ještě do pátku 22. dubna můžete na žižkovském Kostnickém náměstí vidět výstavu fotografií Karla Cudlína s názvem Tenkrát na Žižkově. Pořádá ji galerie Phundrado vudar - Otevřené dveře u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Soubor historických snímků známého dokumentaristy Žižkova je „neopakovatelným záznamem atmosféry městské části, která se díky asanaci a velkému bourání změnila."

Velikonoční pyromani táhli Žižkovem, skončili v policejní cele
Šest žhářských útoků za půl dne má na svědomí čtveřice mladých mužů, která v noci z neděle na velikonoční pondělí táhla ulicemi Žižkova. Posilněni alkoholem cestou podpalovali cizí majetek pyrotechnikou a zaměstnávali tak hasiče i muže zákona.

Jak se měnily názvy žižkovských ulic
Debaty o změně názvu jedné z hlavních tříd Prahy 3, nesoucí jméno sovětského kontroverzního vojevůdce, nejsou na Žižkově ničím novým. Místopisná pojmenování se zde měnila po sametové revoluci, po druhé světové válce, a k vůbec největší rošádě došlo před sto lety, kdy se Žižkov stal součástí metropole.

Uprchlíci dostanou lékařskou péči na Jarově zdarma
Na Praze 3 vznikla další ordinace, které lidem prchajícím před válkou na Ukrajině nabízí pomoc se zdravotními potížemi. Obracet se mohou na soukromou ordinaci Renturi na Poliklinice Jarov.

Radnice opět otevřela přejmenování Koněvovy. Má z ní být Hartigova
Žižkovská radnice v atmosféře války na Ukrajině oprášila nápad na přejmenování Koněvovy ulice. Podle nového rozhodnutí rady by se jedna z hlavních tepen Prahy 3, nesoucí jméno po kontroverzním sovětském vojevůdci, mohla přejmenovat na třídu Karla Hartiga, po prvním žižkovském starostovi.
.jpg)
Žižkov je na 15 měsíců odříznutý od Libně
Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni, říká staré přísloví. Kdo se aktuálně bude chtít dostat z jedné ze zmiňovaných čtvrtí do druhé městskou hromadnou dopravou, musí to skutečně vzít obloukem, nebo čekat komplikace. Ode dneška je totiž mimo provoz tramvajové spojení sousedních pražských čtvrtí kvůli opravě tramvajového mostu, tzv. estakády, z Ohrady na Palmovku. Práce budou trvat 15 měsíců.

Na jaře se na rok a půl uzavře tramvajové spojení z Žižkova do Libně
Na přelomu března a dubna začne oprava, která na rok a půl odřízne Žižkov od tramvajového spojení na Palmovku. Dopravní podnik totiž spustí generální opravu tramvajové estakády z Ohrady do Libně. Stavba slouží od roku 1990, kdy byla zprovozněna, bez zásadnější renovace, nyní její oprava vyjde na 240 milionů korun.
.jpg)
Začala zástavba pozemků na nákladovém nádraží Žižkov, trvalo to přes 16 let
Poklepáním na základní kámen zahájí ve středu majitel developerského gigantu Central Group Dušan Kunovský symbolicky stavbu svého doposud největšího projektu, kterým je nová čtvrť v severní části areálu Nákladového nádraží Žižkov. Parková čtvrť, jak se projekt jmenuje, má ještě jedno prvenství. Developeři v rámci dohody s magistrátem, jež cestu k stavbě na nevyužité ploše po létech otevřela, zaplatí městu „příspěvek na infrastrukturu“ 1,5 miliardy korun. Na první pohled to zní dobře, nová „dobrovolná sektorová daň“, kterou magistrát zavedl a poprvé využil právě teď na Žižkově, však podle expertů rozhodně nepřispěje k dostupnosti bydlení v metropoli.

CAMP promítá dokument o zmizelém Žižkově
Krátký dokumentární film s názvem „Asanace – Žižkov, jak ho nepoznáte,“ mohou ode dneška až do neděle 20. února zhlédnout zájemci v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP). Snímek režiséra Radima Procházky je sestříhán ze stovek diapozitivů, které v 80. letech během komunistické investiční akce, v rámci níž měl být starý Žižkov srovnán se zemí a na jeho místě mělo vyrůst obří panelové sídliště, nafotil jako student grafik Petr Toman. Na snímcích zachytil, jak mizí starý Žižkov kolem Olšanského náměstí. Záběry před několika lety objevil v jeho soukromém archivu režisér Procházka a rozhodl se jejich atmosféru přetavit na filmové plátno.

„Dům duchů“ z Prahy 3 v dohledné době nezmizí, viníci zpackané rekonstrukce zatím dál sedí ve funkcích
Kostra bývalé administrativní budovy Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zabalená do igelitových plachet a OSB desek v Siwiecově ulici hyzdí Žižkov bezmála už pět let. Za tu dobu si v Praze 3 objekt vysloužil přezdívku „Dům duchů.“ A změna k lepšímu je podle dostupných informací v nedohlednu. Přesto vedení ústavu, zodpovědné za zpackanou rekonstrukci, do které „zahučely“ desítky milionů korun, dál sedí ve funkcích, jako by se nic nestalo.